1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ mühendislerinden büyük başarı
DÜ mühendislerinden büyük başarı

DÜ mühendislerinden büyük başarı

Dicle Üniversitesi Doğal Afetler İnceleme ve Araştırma Merkezi (DAFAM) yaptığı bilimsel çalışmalar ve doğal afetin zararlarını en aza indirmek için yaptıkları tespitlerle büyük başarılara imza atıyor.

A+A-
Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Z. Fuat Toprak, Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu ve Yrd. Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu, Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Diyarbakır'ın deprem stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde bilimsel katkı sunuyorlar.
 
Bölgedeki depremselliğe karşı projeler ürettiklerini ve binaların hareket yönleri hakkında araştırmalar yaptıklarını dile getiren Jeoloji Mühendisi Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu, Dicle Üniversitesi olarak hazırlanan eylem planı çerçevesinde doğu illerinin deprem durumu hakkında araştırmalar yaptıklarını söyledi.
 
Dicle Üniversitesi Doğal Afetler İnceleme ve Araştırma Merkezi (DAFAM) olarak 2005 yılından itibaren bölgeye birçok hizmet sunduklarını dile getiren İmamoğlu, belli oda ve birimlerle çalışmalar yaparak, Diyarbakır'da ki çarpık yapılaşmadan dolayı herhangi bir afette yaşanacak zorluklardan bilgiler verdi.
 
“Diyarbakır'da var olan eski yapılar maalesef olası bir depreme hazır değil. Dar sokakları ve birbirine bitişik evlerin olduğu mahallelerde olası afetlerde kurtarma ekipleri çok zorlanır. Yeni yapılar ise bütün ilgili birimlerin onayı ve özverili çalışmaları ile deprem yönetmenliğine uygun biçimde inşa ediliyor” diyen İmamoğlu, vatandaşın deprem konusunda bilinçlenmesi için çeşitli konferanslar ve TV programları düzenlemeyi hedeflediklerini aktardı.
 
İnşaat Mühendisi Yrd. Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu ise DAFAM olarak amaçlarının bütün Ortadoğu'ya hitap edebilecek büyük bir deprem laboratuvarı kurmak olduğunu belirterek, çalışmalar ile şehrin yapı envanterini çıkarıp deprem dayanıklılığına göre sınıflandırmayı amaçladıklarını söyledi.
 
 

HABERE YORUM KAT