1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ kampüsünde ağaç kesilmesi
DÜ kampüsünde ağaç kesilmesi

DÜ kampüsünde ağaç kesilmesi

Dicle Üniversitesi (DÜ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, DÜ kampüsünde ağaç kesilmesine yönelik tepkilere ilişkin Orman İşletme Müdürlüğünün raporuna göre alanın rehabilite edilmesi, kesilen ağaçların yerine de yeniden çam ağaçları dikilmesi koşulu

A+A-

Prof. Dr. Eyigün, Dicle Üniversitesi Rektörlük toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında, Orman İşletme Müdürlüğünün raporuna rağmen, alanın tümünü değil, asgari düzeyde olası bir yangın anında itfaiye araçlarının bölgeye girmesine izin verecek kadar olan kısmında ağaçların kesildiğini belirtti.

Kesim işinin 12 Şubat akşamında sonlandırdıklarını ve o günden sonra da bir tek ağacın kesilmediğini ifade eden Eyigün, Çevre Ağaçlandırma Müdürlüğünün daha önce yaşanan sorunlar ve deneyimlerinden yola çıkarak bir öneri getirdiğini, bataklıkta yabani ağaçların bittiğini, ayrıca ot ve çalı çırpının da çok olması nedeniyle yazın, özellikle de nehir suyunun azaldığı günlerde ağaçların ve otların kuruduğunu bildirdi.

O bölgede içilen bir sigara, yakılan bir ateş ve yakınlardaki anız yangınlarının ciddi tehlike oluşturduğunu ifade eden Eyigün, şöyle konuştu:

'Orman İşletme Müdürlüğünün raporuna göre alanın rehabilite edilmesi kesilen ağaçların yerine de yeniden ağaçları dikilmesi koşuluyla bir kısmının kesilmesine izin verildi. Yapılmasaydı, yarın herhangi bir yangın veya hastalık karşısında doğrudan biz sorumlu olacaktık. Çünkü oraya yakın bölgede hastanelerimiz, enerji merkezimiz var. Hem yakınında bulunan ormanlık alana ciddi zarar verebiliyor, hem de bataklık olduğu için hiçbir araç yanına yaklaşamıyor.'

Eyigün, geçmiş yıllarda benzer yangınların olduğunu, Onkoloji ve Çocuk Hastanesine kadar yangının uzadığını anlatarak, yardıma çağırdıkları hiçbir kurumun itfaiye aracının o bölgeye giremediğine dikkati çekti.

Orman İşletme Müdürlüğünün, daha önce kum ocağı olarak kullanılan alan üzerindeki karakavak ve kara söğüt ağaçlarıyla ilgili olarak yapılan incelemede halk sağlığı için bataklığın rehabilite edilmesi ve muhtemel çıkan yangınlara zamanında müdahale edilmesi için de ilgili ağaçların alandan uzaklaştırılarak alanın rehabilite edilmesi gerektiği yönünde rapor gönderdiğini bildiren Eyigün, kesilen ağaç miktarının çevre mühendislerinin raporuna göre yaklaşık 700 olduğunu vurguladı.

- Büyükşehir Belediyesi ceza kesti

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesinin kendilerine gönderdiği raporda ise bu sayının 990 olduğu gerekçesiyle üniversiteye 9 bin 660 lira cezası kestiğini bildiren Eyigün, ağaç sayısının kendi rakamlarını aşmadığını, söz konusu nehir yatağı olan alanın 800 dönüm olduğunu anlattı.

Alanın 150 dönümünün ağaçlık, ağaç kesimi yapılan bölgenin ise 5 dönüm olduğunu bildiren Eyigün, ağaç kesimi yapılan alanın tüm alanın sadece yüzde 3'ü oluşturduğunu kaydetti.

- Alanda orman yok

Ağaç kesimi yapılan bölgenin ormanlık değil, nehir yatağı olduğunu belirten Eyigün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Nehir yatağında ise orman olmaz. O bölge kuru bir alan değil, bataklıktır. Nedeni ise nehir suyunun barajlardan ve kuraklıktan dolayı çekilmesinden sonra oluşan su sızıntısıdır. Üniversitemizde geçmiş yıllarda bir dönem arıtma tesisi yoktu, ama şu anda en güvenilir arıtma tesisi biçimlerinden olan biyolojik arıtma tesisine sahibiz. Atık sular, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kontrolü altında, her ay düzenli olarak akredite olmuş laboratuvarlarda tahlil edilip, sonuçlar ilgili müdürlüğe gönderilmektedir. O bölgedeki ağaçlar yarım asırlık değil, kendiliğinde biten, ama bizim arıtma tesisimizin organik yükünden dolayı daha hızlı gelişen ağaçlardır.'

Alanın engebeli olduğunu, çukurları fazla bulunduğunu, geçmişte oradan kum çıkarıldığını ve kum eleme ocağının kurulduğunu aktaran Eyigün, alana giden araçların bataklığa saplandığını, bu nedenle o alana araçla gelenlerin büyük bir kısmının kendilerinden yardım istediğini ifade etti.

- Bataklıkta oluşan ağaçlar

Ağaçların dikili değil, bataklık alanda kendiliğinde oluştuğunu savunan Eyigün, çam ağacı değil, tamamen yabani kavak ve söğüt ağaçları olduğunu bildirdi.

TOKİ'nin açıklamasına göre, Hevsel Bahçelerini kapsayan alanda herhangi bir konut uygulaması veya imar planı çalışmasının bulunmadığını anımsatan Eyigün, Valiliğin, bölgenin sit alanı olduğunu yönündeki açıklamasına karşın, Çevre Şehircilik Bakanlığının o bölge ile ilgili hiçbir imar projelerinin ve taleplerinin olmadığını ifade ettiğini aktardı.

Eyigün, sözlerini şöyle tamamladı:

'Bölgede 12 Şubat'tan beri bir tek ağaç kesilmemiştir ve asla kesilmeyecektir. Hepinizin huzurunda bunun garantisini veriyoruz. İstenirse, ağaçları numaralandıralım ve sık sık kontrol edelim, tarafımızdan bir tek ağaç kesilirse o zaman tüm suçlamaları kabul edeceğiz. Buradan da hepinizi ve tüm sivil toplum kuruluşlarına sesleniyoruz, gelin hep birlikte ele ele verelim, o bataklık alanın ıslahından sonra, orayı Diyarbakır'a ve Hevsel Bahçelerinin geçmişine yakışır bir biçimde yeniden güzelleştirelim. Herkesin Hevsel'de bir ağacı olsun.'

- CHP'den eylemcilere destek

Öte yandan CHP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Ay'ın da aralarında bulunduğu CHP'li heyet, ağaç kesiminin yapıldığı alanda incelemelerde bulunup, kesime karşı çıkmak için çadır kuran eylemcilere destek verdi.

Burada konuşan Ay, mücadelelerinin kenti yeşillendirmek olduğunu belirterek ''Gezi ruhunun yanında nasıl durduysak, Hevsel Bahçeleri için verilen bu direnişin de yanında aynı şekilde var olacağız'' dedi.

Diyarbakırın betonlara gömülmesine müsaade etmeyeceklerini ifade eden Ay, şunları kaydetti:

'Bugün UNESCO Kültür Mirasına aday olarak gösterilen, şarkılarımıza şiirlerimize konu olan Diyarbakır ile özdeşleşmiş Hevsel Bahçelerinin ne yazık ki yok edilmesi tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bu kadim bahçeleri rant kapısına dönüştürmek isteyen insanlık onurundan uzak zihniyete sesleniyorum. Bu bahçeler nasıl bizden önceki kuşaklara ait değilse bizlere de ait değildir. Doğmamış çocuklarımızın bu bahçedeki her ağaçta, her çiçekte hakkı vardır.'

Daha sonra CHP'li heyet eylemcilerle halay çekti.

HABERE YORUM KAT