1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ kampüsünde ağaç kesilmesi
DÜ kampüsünde ağaç kesilmesi

DÜ kampüsünde ağaç kesilmesi

DİYARBAKIR- Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörlüğü, kampüs alanında, Orman İşletme Müdürlüğünden alınan rapor doğrultusunda, ormanlık bölgelerde zaman zaman meydana gelen yangınlara itfaiyenin müdahalesini kolaylaştırmak için ağaç kesildiğini bildirdi.

A+A-
DÜ Rektörlüğünden yapılan açıklamada, bazı basın organlarında DÜ tarafından ağaç katliamı yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeğe aykırı içerik taşıdığı ileri sürüldü.
 
DÜ'de mevcut binlerce ağacın yanında son 5 yılda 200 bini aşkın fidan dikimi gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, 27 bin dönüm arazi içinde geniş bir alanı kaplayan ormanlık bölgelerde zaman zaman yangınların meydana geldiği belirtildi.
 
Yangınlara müdahale konusunda yaşanan sorunların başında, söz konusu alanlara itfaiye aracının girişini engelleyen orman vasfı olmayan kendiliğinden yetişen yabani ağaçlık bölgeler ve bataklık bölgelerin geldiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi:
 
"Haberlere konu olan alan, hem bataklık hem de ormanlık alanlara girişi engelleyen çalılıklarla kaplıdır. Konu hakkında Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğünce inceleme yapılmış ve bu incelemede sunulan rapora göre işlem yapılmıştır. İlgili raporun sonuç ve kanaat bölümünde, DÜ yerleşke alanı içinde Yeniköy mevkisinde daha önce kum ocağı olarak kullanılan alan üzerindeki karakavak ve kara söğüt ağaçlarıyla ilgili yapılan inceleme sonunda halk sağlığı için bataklığın rehabilite edilmesi ve muhtemel çıkacak yangınlara müdahale edilebilmesi için ağaçların alandan uzaklaştırılması gerektiği belirtilmiştir.
 
Rapora istinaden bahsi geçen alanda çalışmalara başlanmıştır. Söz konusu alanın hiçbir şekilde başka amaçlarla kullanılması düşünülmemektedir. Bu konuda toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket eden üniversitemizin ağaca ve ağaçlandırmaya son derece önem verdiği aşikardır."
 
 
Muhabir: Sema Kaplan 
Yayınlayan: Ersin Altınsoy

HABERE YORUM KAT