1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ hastanelerinde bir ilk
DÜ hastanelerinde bir ilk

DÜ hastanelerinde bir ilk

DİYARBAKIR- Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastaneleri uzmanları 7 aylık bir bebeği mikroperkütan yöntemiyle böbrek taşı ameliyatı yaparak dünyada bir ilki gerçekleştirdi.

A+A-

Şimdiye kadar dünyada mikroperkütan yöntemiyle ameliyat edilen en küçük hastanın iki yaşında olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Sancaktutar, kendi kliniklerinde 7 aylık bir bebeği mikroperkütan yöntemi ile böbrek taşı ameliyatı yapmakla dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin böbrek taşı hastalığının en sık görülen ülkelerden biri konumunda olduğunu ifade eden Sancaktutar, “Ülkemizde doktorlar bu hastalığın tedavisi için dünya ile yarışıyor. Hastanemizde de dünya da ilk kez 7 aylık bir bebeğe mikroperkütan yöntemi ile böbrek taşı ameliyatı yapıldı” dedi.

3 aydan beri idrar yolu enfeksiyonu geçiren 7 aylık Çınar Can Kaçıra isimli bebeğin Bitlis Tatvan'dan Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne getirildiğini anlatan Sancaktutar, “Kliniğimizde yapılan tetkiklerde Çınar Can bebeğe böbrek taşı tanısı konuldu. Çınar bebek, mikroperkütan yöntemi kullanılarak yapılan ameliyat ile sağlığına kavuştu” diye konuştu.

“TIP LİTERATÜRÜNDE BİR İLK”

7 aylık bebeğin ameliyatını gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Sancaktutar, DÜ Hastanelerinde yaklaşık olarak 2 yıldan beri mikroperk sisteminin kullandığını açıkladı. Sancaktutar, "Çınar bebek bize sol böbrekte 2 santimlik taş ile başvurdu.

Yaptığımız incelemede sistin taşı olduğunu belirledik. Bu hastalarda taşın tekrar oluşma riski yüksektir. Bu nedenle en az invazif ve en etkin yöntem olan Mikroperk sistemini kullanmamız gerekmekteydi. Biz hastane olarak bu donanıma sahip durumdayız. Hastanemizde yaklaşık 2 yıldan beri Mikroperk sistemi mevcut. Bu sistem çok ileri teknoloji gerektiren ve dünyada bile henüz çok yeni bir yöntemdir" dedi.

“SAYI BAKIMINDAN DA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ”

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali Sancaktutar, daha önce de 50'ye yakın çocuk hastada deneyiminin olduğunu kaydederek, bu sayı ile bu yöntemi dünyada en çok yapan merkez konumunda olduğunu söyledi.

Sancaktutar, “Bu tecrübenin verdiği güven ile 7 aylık bir bebekte ilk defa bu yöntemi denedik ve başarılı olduk. Çınar bebek 7 aylık olan en küçük hastamız. 90 dakika kadar süren operasyonda böbrekteki 2 santimlik taşı kum haline getirdik. Bir aksilik olmazsa hasta 1. veya 2. günde taburcu olacaktır. Ayrıca, bebeğimizin şimdiye kadarki tıp literatüründe bu ameliyatın yapıldığı en küçük hasta olarak kabul edilebilir. Bu da bize ayrı bir heyecan verdi” diye konuştu.

“AMELİYAT EDİLEN HASTA SAYISINDA İLK SIRADAYIZ”

DÜ Hastaneleri Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Bozkurt da üroloji anabilim dalı olarak bölgenin önemli bir sağlık merkezi olduklarını vurgulayarak, bunu da ekip ruhu anlayışıyla başardıklarını söyledi. Bozkurt, “Bölgemiz taş hastalığı açısından taşın en sık görüldüğü coğrafyadadır. Bu nedenle böbrek taşı ile ilgili dünya neyi kullanıyorsa kliniğimizde de onu kullanıyoruz.

Güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Mikroperk yöntemi dünyada son birkaç yıldır kullanıma girdi. Bizde de 2 yıldan beri mevcut. 50'si çocuk olmak üzere 70'e yakın hastada bu sistemi kullandık. Bu sayı itibari ile dünyada birinci sıradayız. Bütün sistem uzun bir iğne yardımıyla böbreğe ulaşmayı ve taşın lazerle parçalanmasını esas alan bir tekniktir. Çok etkin ve konforlu bir yöntemdir.

Hastada hiçbir kesi yapmaya gerek kalmıyor ve böylece iz kalmıyor. Özellikle çocuklar için çok ideal bir yöntemdir. Bu hastamızda da bu yöntemi kullandık. Amacımız bölge insanına en iyi sağlık hizmetini sunmaktır” dedi.


Sosyal güvencesi olan hastaların bu tedavi ve ameliyat için ek bir ücret ödemediklerini de ifade eden Bozkurt, bu ameliyatların yüksek maliyetle yapıldığına dikkat çekerek, imkanı olmayanların bu ameliyatı olmasının zor olduğunu ifade etti. Bozkurt, DÜ Hastaneleri olarak, hastalardan devletin ödediği meblağın dışından ek hiç bir ücret alınmadığını söyledi.

“ÇOCUĞUM ATEŞLER İÇİNDE YANIYORDU”
 

Bitlis'in Tatvan ilçesinden Diyarbakır'a geldiklerini söyleyen Can bebeğin annesi Pınar Kaçıra, “Çınar Can bizim ilk çocuğumuzdur. Üç aydan beri acı çekiyordu. Son günlerde ateşler içinde yanıyordu. DÜ Hastanesi Üroloji Kliniği'ne geldik. Hemen çocuğu yatırdılar. Bir kesim yapmadan ameliyatını yaptılar. Çocuğum sağlığına kavuştu. 2 gün içinde de taburcu olacağız. Bizlere çok iyi davrandılar. Hiç zorluk çekmedik. Kendimizi evimizde gibi his ettik. Herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT