1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dü 3 yıldır yabancı uyruklu öğrenci kabul ediyor
Dü 3 yıldır yabancı uyruklu öğrenci kabul ediyor

Dü 3 yıldır yabancı uyruklu öğrenci kabul ediyor

Haydar Hadi - Genellikle batı illerinde bulunan üniversiteleri tercih eden yabancı uyruklu öğrenciler, 3 yıldır Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) de okuyor.

A+A-

Genellikle batı illerinde bulunan üniversiteleri tercih eden yabancı uyruklu öğrenciler, 3 yıldır Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) de okuyor. Üniversitede 18 yabancı öğrenci öğrenim görüyor.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Salih Hoşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin son 3 yıldır yabancı uyruklu öğrenci aldığını belirterek, "Farklı coğrafya ve kültürlerden gelen 18 yabancı öğrencimiz bulunmaktadır" dedi.

Öğrencilerin barınma problemlerinin olmadığını ifade eden Prof. Dr. Hoşoğlu,"Yabancı öğrenciler Türkiye'nin farklı yerlerinde, TÖMER'de Türkçe hazırlık eğitimi görüyorlar. Üniversitemizi tercih eden öğrencilerimiz için bizler de bu konuda takviye programlar düzenliyoruz. Mevcut öğrencilerimiz, sisteme adaptasyon sağladılar ve şu anda başarılı bir şekilde devam ediyorlar" dedi.

Hoşoğlu, Türkiye'nin dünyaya açılmasıyla ve Türkiye'deki üniversite sayısındaki artış nedeniyle, kendilerinin de yabancı öğrenci almaya başladıklarını kaydederek, bunun bir hükümet politikası olduğunu bildirdi.

Üniversitelerine gelecekte daha fazla yabancı öğrenci almak istediklerini belirten Hoşoğlu, bu öğrencilere kapılarını açtıklarını, gelenlere yardım etmeye hazır olduklarını vurguladı.

Romanya uyruklu Tıp Fakültesi öğrencisi Anrada Larisa Pacs, muhabirine yaptığı açıklamada, Erasmus programıyla geldiğini söyleyerek, üniversitedeki eğitim düzeyinin çok iyi olduğunu ve Diyarbakır halkının misafirperver olduğunu anlattı.

Azerbaycan uyruklu Kameran Yıldırımlı, ilk başlarda derslerinde zorlandığını ama kültür açısında benzerlikler olduğu için Türkiye'ye çabuk alışabildiğini ifade etti. Yıldırımı, "Öğrenci arkadaşlarımın yarımıyla da Türkçeyi daha iyi öğrendik. Eğitim açısında Türkiye daha ön planda olduğu için burayı tercih ettim" ifadelerini kullandı.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'ndan kazandığı bursla Diyarbakır'a gelen Afganistanlı Mazih Ahadi, Tıp Fakültesi'nde okuduğunu ve Diyarbakır'ın şehir olarak çok güzel olduğunu dile getirdi. Ahadi, "Türkiye'yi çok seviyorum. Afganistan'ın 30 yıldır süren savaş yüzünden eğitim düzeyinin Türkiye-ye oranla çok geride olduğundan eğitim için Türkiye'yi tercih ettim" dedi.

Öğrenciler, Diyarbakır'da bulunmaktan ve Dicle Üniversitesi'nde okumaktan memnuniyet duyduklarını ve herkesi buraya beklediklerini söylediler.

HABERE YORUM KAT