1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ 10 ayda 79 organ ve doku nakli yaptı
DÜ 10 ayda 79 organ ve doku nakli yaptı

DÜ 10 ayda 79 organ ve doku nakli yaptı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastaneleri bünyesinde kurulan organ ve doku nakli biriminde, 10 ayda 79 organ ve doku nakli yapıldığı belirtildi.

A+A-

DÜ Hastaneleri Başhekim Prof. Dr. Sait Alan, Ocak 2012 tarihinde alt yapısı tamamlanarak hizmet vermeye başlayan organ ve doku nakli biriminde 10 ayda 44 kornea, 20 ilik nakli, 13 böbrek ve 2 karaciğer nakli olmak üzere toplam 79 organ ve doku naklinin gerçekleştirildiğini söyledi. Organ nakli birimde 49 kişilik bir ekiple hizmet verildiğini belirten Prof. Dr. Sait Alan, "Organ ve doku nakli yaptığımız hastaların büyük bölümü Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Muş illerinden gelen hastalar oluşturuyor. Nakil yaptığımız hastalarımızın tamamının sağlık durumu gayet ve normal hayatlarını devam ettiriyorlar" dedi.

Bölgenin ilk organ naklinin DÜ Hastaneleri'nde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Alan, "Türkiye'de organ nakli bekleyen hastaların yüzde 35'i, hatta karaciğer için yüzde 40'nı Diyarbakır ve Şanlıurfa'dan giden hastalar oluşturuyor. Bu kadar geniş popülasyonunun olduğu bu bölgede organ nakli ameliyatı bugüne kadar yapılmıyordu. Merkezimiz için böbrek, karaciğer, kemik iliği ve kornea nakli yapmaya başlamak bölgemiz için önemli adımdır. Hastalarımız artık nakil için başka illere gidip mağdur olmuyor. Yoksul vatandaşlarımızın başka ille gitme imkanı yoktu. Hastanelerimizde organ nâkilini yapmakla hastalarımıza ilave maliyeti önlemiş olduk" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT