1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ 1.Diş Hekimliği Kongresi Başladı
DÜ 1.Diş Hekimliği Kongresi Başladı

DÜ 1.Diş Hekimliği Kongresi Başladı

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Saraç, Diyarbakır'ı bilimde uluslararası arenaya taşımak istediklerini söyledi.

A+A-

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Saraç, Diyarbakır'ı bilimde uluslararası arenaya taşımak istediklerini söyledi.

DÜ Diş Hekimliği Fakültesi tarafından düzenlenen '1. Uluslararası Diş Hekimliği Fakültesi Kongresi' Sümer Park Kongre Salonu'nda başladı.

Açılışta konuşan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, ilk kez düzenlenen uluslararası kongrenin Diyarbakır için bir başlangıç olacağını belirtti.

Bu tür toplantıların devam edecek çalışmaların ilk halkası olduğunu dile getiren Prof. Dr. Saraç, Diyarbakır'ı bilimsel ve kültürel olarak uluslararası arenaya açmayı istediklerini vurguladı.

Saraç, "Hem bilimsel alanda, hem de sosyal alanda inşallah her konuda dünyada fikir alışverişi oluşturulabilecek ortamlar oluşturulsun istiyoruz. İlk kez düzenlenen kongre Diyarbakır için bir başlangıç olacak. Toplantı bu açıdan çok anlamlı. Bu kongrenin kentimizin tanıtımına da katkı sunmasını diliyoruz." dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Eskimez de, çağdaş teknolojiyi kullanmak için çalışma arkadaşlarıyla tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne hem sağlık hem de eğitim hizmeti veren fakültenin Avrupa standartlarına uygun hale getirilmesini hedeflediklerini aktardı.

Bu uluslararası kongrenin de hedeflerinin başında olduğunu ifade eden Eskimez, "Hedefimize de 9 aylık dekanlık dönemde adım adım yaklaştık. Görülen ve görülmeyen her konuda büyük adımlar atarak Diyarbakır halkının ve buradaki öğrencilerimizin modern gelişmiş hizmet alma hakkı olduğu gerçeği ile yürüyoruz. İsteğimiz, hedeflerimize giderken büyüklerimizin yanımızda olup bizlere destek vermesidir." diye konuştu.

Prof. Dr. Eskimez, daha sonra kongrenin gerçekleşmesinde katkı sunanlar ile kuruluş temsilcilerine plaket verdi.

Kongreye, Amerika ve Kanada'nın yanı sıra Türkiye'deki Marmara, Ankara, Hacettepe, Ege ve İstanbul üniversitelerinden akademisyenler katıldı.

1. Uluslararası Diş Hekimliği Fakültesi Kongresi 4 gün sürecek.