1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ, panele izin vermemesinin nedenini açıkladı
DÜ, panele izin vermemesinin nedenini açıkladı

DÜ, panele izin vermemesinin nedenini açıkladı

Dicle Üniversitesi, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim-Sen) Kongre Merkezi'nde düzenlemek istediği panele izin vermemesinin nedenini açıkladı.

A+A-

DÜ'den yapılan yazılı açıklamada, üniversitede çıkan olaylardan sonra yönetimin çözüm sürecinin başarısızlığa uğramaması için üniversite salonlarını dışarıdan gelecek olan panel, konferans gibi etkinliklerine kapatıldığı belirtildi. Söz konusu kararın, herhangi bir kişi, kurum veya siyasi partiye yönelik olmadığı, benzer tüm talepleri kapsadığı ifade edilen açıklamada, "Ülke genelinde ve çeşitli üniversitelerde bu süreci akamete uğratmaya yönelik çeşitli provokatif eylemlerin bir benzeri de 9-11 2013 Nisan tarihleri arasında üniversitemizde yaşanmıştır.

Üniversite Yönetim Kurulu toplantısında gelişmeler her yönüyle değerlendirilmiş ve 'ülkemizin içinde bulunduğu çözüm sürecini akamete uğratmak isteyen kesimlerce üniversitemiz kampüs alanı içerisinde oluşabilecek provokatif eylemlere meydan vermeme amacıyla üniversite kongre merkezi ve diğer tüm salonlarına üniversitemizin düzenlediği aktiviteler dışında kullanım izni verilmemesi' yönünde karar alınmıştır, Eğitim-Sen tarafından düzenlenecek bir aktivite için de salon isteminde bulunulmuş, ancak diğer sendika ve üniversite dışı taleplerde olduğu gibi bu talebe de olumlu cevap verilememiştir. Kararın gerekçesi ilgili sendikaya sözlü ve yazılı olarak bildirilmiştir. Söz konusu karar, herhangi bir kişi, kurum veya siyasi partiye yönelik olmayıp, benzer tüm talepleri kapsamaktadır" denildi.

Eğitim-Sen'in düzenlemek istediği panelde, konuşmacılar arasında Barış ve Demokrasi Partisi Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da yer alıyordu.

HABERE YORUM KAT