1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO'dan Turizm Paneli
DTSO'dan Turizm Paneli

DTSO'dan Turizm Paneli

15-22 Nisan Turizm Haftası kapsamında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “UNESCO Süreci-Diyarbakır Turizm Paneli” ticaret borsası konferans salonunda gerçekleştirildi.

A+A-
DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Başkan Yardımcısı Mesut Altın, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aslan Bilici, DTSO meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı panelde Diyarbakır'ın turizm potansiyeli ve UNESCO adaylık süreci konusunda sunumlar gerçekleştirildi.
 
Panelin açılışında konuşan DTSO Başkanı Ahmet Sayar, turizm haftasında gerçekleştirilen bu panelle Diyarbakır ekonomisine daha fazla katkı sağlamak ve farkındalık yaratmayı istediklerini belirtti. Turizmin ekonomik kalkınmaya katkısının önemine değinen Sayar, Diyarbakır'ın özellikle kültür ve turizm açısından çok zengin bir kent olduğuna dikkat çekerek, peygamber kabirleri, sahabeleri, surları, camileri ve kiliseleri ile her inanca hitap eden kutsal ve kültürel değerlere sahip kadim bir kentte yaşamaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. 
 
Barış süreci ile birlikte özellikle otel yatırımlarında önemli artışlar olduğunu belirten Sayar, Diyarbakır genelinde 27 adet turizm işletme belgeli konaklama tesislerinde 2740 yatak ve 46 adet belediye işletme belgeli konaklama tesislerinde 2303 yatak kapasiteli toplamda 5043 yatak kapasiteli işletmenin hizmet verdiğini söyledi.   
 
Zincir otellerin bölgedeki turizm potansiyelini görerek yeni yatırımlara yöneldiğinin altını çizen Sayar, halihazırda turizm belgesi alan 6 yeni otelin inşaatlarının devam ettiğini belirtti. Sayar, bu yatırımların tamamlanmasıyla birlikte ek 2000 yatak kapasitesinin kente kazandırılacağını sözlerine ekledi. 
 
Sayar; “Tarafların barış konusunda ısrarcı olmalarını bekliyoruz”
 
Sayar sözlerini şöyle sürdürü; “Diyarbakır ilimizin turizm sektörünün gelişmesinde en önemli unsur barış ortamıdır. Kalıcı barışı sağlamak için taraflardan barış konusunda ısrarcı olmalarını bekliyoruz. İçinde bulunduğumuz seçim sürecinde süreci seçim üstü görmelerini ve pratiklerinde, söylemlerinde bunu uygulamalarını bekliyoruz” dedi. 
 
Seçim sürecinin kentin kültürel değerlerine yakışır bir şekilde demokratik olgunlukta, provokasyonlardan uzak geçmesini dileyen Sayar, turizm haftasının ve bu tür etkinliklerin kentin ekonomisine katkı sağlamasını dileyerek, panele katılan, bilgi ve deneyimleri ile katkı sağlayan panelistlere ve katılımcılara teşekkürlerini iletti.
Açılışta konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ise, kentin tanıtım konusunda çok ciddi eksiklikleri olduğuna değinerek, oluşturulan Turizm Platformu'nun çalışmalarına ağırlık vererek bu konuda hükümet üzerinde ciddi baskı oluşturması gerektiğini dile getirdi. 
 
Çamilpaşa Konağı turizme açılıyıor
 
Büyükşehir Belediyesi olarak restorasyonu tamamlanan Cemilpaşa Konağı'nın Mayıs ayı içerisinde açılışının yapılmasını planladıklarını belirten Cebe, zamanla Diyarbakır'ın kültürel ve mimari değerlerini gün yüzüne çıkartmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. 
Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran ise yapmış olduğu konuşmada UNESCO süreci ile birlikte yaklaşık iki yıldır kentte turizme dair çok önemli gelişmeler yaşandığını ve bu sürecin turizme olumlu katkıları olduğunu belirterek, temmuz ayında gerçekleşecek olan oylama ile Diyarbakır surlarının ve Hevsel bahçelerinin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesini tüm kent dinamikleri olarak temenni ettiklerini dile getirdi. 
 
Özellikle çözüm süreci ile birlikte Diyarbakır'a gelen turist sayısında gözle görülür artış olduğunu belirten Dalkıran sürecin nihayete ermesiyle Diyarbakır'ın da mevcut turizm potansiyeli ile hak ettiği yere geleceğine inandıklarını belirtti.   
 
İç Kale kent turizmine kazandırılıyor
 
Güneydoğu ve Anadolu'nun en büyük açık hava müzesi olan İç Kale'deki restorasyonda sona gelindiğini belirten Dalkıran Mayıs ayı içerisinde İç Kale'nin turizme açılmasını planladıklarını sözlerine ekledi.
 
Program DTSO Turizm Komisyonu Başkanı Alaaddin Tan moderatörlüğünde, Panelist Prof. Dr. Kenan Haspolat'ın “Tarih, inanç, kültür kenti Diyarbakır”,  DİTAV Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı Av. Göksu Aslan'ın “Antalya'dan Bakınca Diyarbakır”, Bölgesel Turist Rehperleri Odası Başkanı M. Kamil Türkmen'in “Rehber Gözüyle Bölge Turizmi” sunumları ve Mimar Şair M. Kadri Göral'ın programa renk katan Diyarbakır'a özgü şiirleri ve plaket töreniyle sona erdi. 
 
 
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT