1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO'dan Şengal ve Rojava bilgilendirmesi
DTSO'dan Şengal ve Rojava bilgilendirmesi

DTSO'dan Şengal ve Rojava bilgilendirmesi

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, yaptığı yazılı bir açıklama ile Şengal'den gelen Êzidî sığınmacılar ve Rojava ile dayanışmak için sürdürdükleri yardım kampanyaları hakkında bilgi vererek, üyelerini ve halkı yürütülen kampanyalara destek olmaya ça

A+A-

Açtıkları destek hesaplarında şu ana kadar 193 bin TL toplandığını belirten Sayar'ın yaptığı yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) olarak, üyelerimizle birlikte fiili ambargo ile karşı karşıya bırakıldığı günden beri Rojava ile dayanışma adına yaptığımız çalışmalar bilinmektedir.
Rojava ile dayanışmanın yanı sıra, sınır kapılarının ticarete açılarak ticari ilişkilerin geliştirilmesini ve böylelikle Rojava'nın muhtaç değil bir ticari ortak olarak kendi ayakları üzerinde durmasını amaçladık. Bu yönlü çalışmalarımız sürmektedir.

İnsani yardım anlamında daha önce yaptığımız yardımlara ek olarak 4 Ağustos 2014'te 5 kamyon gıda ve temel ihtiyaç malzemesi gönderdik.
Ayrıca son 1,5 ay içerisinde içinde bulunduğumuz yardımlaşma koordinasyonun çalışmalarıyla toplamda 425 kamyon gıda, su, temel ihtiyaç, barınma, tüp ve ilaç malzemesi gönderilmiştir.

Yardım hesaplarında 193.000 TL birikti

Bunların yanı sıra, geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve sivil toplum kuruluşlarının destekleri ile başlattığımız nakit yardım kampanyasında toplanan nakit yardımı da gıda ve temel ihtiyaç malzemelerine dönüştürerek gönderiyoruz.

Şu ana kadar Vakıf Bank, Türkiye İş Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası'nda açmış olduğumuz hesaplarda toplanan yardım miktarı, 11.09.2014 itibari ile toplam 193.994,46 TL'dir.

Şengal'de yaşanan insanlık trajedisi sonucu kentimize gelen ilk sığınmacıları ağırlamak için de daha ilk günden tüm imkanlarımızı seferber ettik.

Bir aydır her gün ortalama 200 kişiyi misafir ediyoruz

11 Ağustos 2014 tarihinde kentimize ilk gelen sığınmacılardan bir kısmını, restorasyonu odamız tarafından yapılmış olan eski Milli Eğitim Hizmet Binasına yerleştirerek tüm ihtiyaçlarını karşılamaya başladık. O tarihten beri yeni gelenler ve gidenlerin oluşturduğu bir sirkülasyonla yaklaşık 500 civarında sığınmacıyı misafir ettik.

Geri dönen veya kamplara geçenlerden boşalan yerlere yeni gelenlerin yerleştirilmesiyle, 11 Ağustos'tan bu yana günde ortalama 200 sığınmacının barınma, yemek ve tabipler odası ile sağlık emekçileri sendikası desteğiyle sağlık ihtiyaçları dahil olarak tüm ihtiyaçları da tarafımızca karşılanmaktadır.

Ayrıca trajedinin ilk günlerinde bazı sivil toplum kuruluşları ile birlikte Kürdistan'a geçerek incelemelerde bulunduk ve ilgili bakanlıklarla görüşerek gelmekte olan sığınmacı dalgasını karşılamak adına alınması gereken önlemleri konuştuk.

Suiistimalden kaçınmak gerekiyor

Êzidî Kürt kardeşlerimizi misafir etmeyi her şeyden önce bir insani ve vicdani sorumluluk olarak görüyor ve gerek üyelerimizden gerekse de hemşerilerimizden ve bu insanlık trajedisine karşı duyarlı olan herkesten pratik somut adımlar atarak destek sunmalarını bekliyoruz.
Bu bilgilendirmeleri daha çok kamuoyunu aydınlatmak ve desteğini sağlamak için yaptığımızın anlaşılmasını umuyor; İnsani ve vicdani sorumluluk gereği olan yardımlar üzerinden suiistimalden kaçınmak gerektiğini de belirtmek istiyoruz.

Yaptığımız bu çalışmalarda pay sahibi olmak isteyen üye, kurum ve yurttaşlarımızı DTK ve diğer sivil toplum kuruluşlarının destekleri ile DTSO tarafından yürütülen yardım kampanyasına katılarak desteklerini sunmaya davet ediyoruz.

Destek Kampanyası için hesap numaraları:

Vakıfbank Diyarbakır Şubesi 
IBAN NO: TR38 0001 5001 5800 7302 4436 62

Türkiye İş Bankası 
IBAN NO: TR79 0006 4000 0018 3002 4131 51

Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş Diyarbakır Kayapınar Şubesi 
IBAN NO: TR58 0020 6001 0302 5213 9800 02

HABERE YORUM KAT