1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO'dan dış ticaret semineri
DTSO'dan dış ticaret semineri

DTSO'dan dış ticaret semineri

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Bureau Veritas Danışmanlık Şirketi tarafından Diyarbakırlı işverenlere Dış Ticaret semineri verildi.

A+A-
DTSO Toplantı salonunda düzenlenen seminere Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Bureau Veritas Genel Müdürü Rıza Başkan ve çok sayıda şirket temsilcisi katıldı. 
 
Seminerin açılış konuşmasını yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar son dönemde barış süreciyle birlikte bölgede ekonomiyi çok daha fazla konuşmaya başladıklarını belirterek şunları söyledi:  
 
“Cumhuriyet döneminde yapılan nüfus sayımlarına bakıldığı zaman Diyarbakır'ın, sanayi istihdamında Türkiye'de 3. sırada yer aldığını görüyoruz. Ama günümüze gelindiğinde bu sıralamada 67. Sıradayız. Hem yaşanan savaş süreci hem de bugüne kadar izlenmiş olan yanlış devlet politikaları maalesef Diyarbakır'ı hakettiği sıralamadan çok uzaklaştırmıştır. Sıralamada çok geride olsak da kaynak anlamında çok önemli değerlerimiz var. Tarım bölgesi olduğumuz için ekilebilecek alanların çok fazla olması ve GAP Projesi ile birlikte sulama kanallarının verimli bir şekilde kullanılması bölge ekonomisini olumlu anlamda etkileyecektir. Öngörümüz turizmin de gelişmesiyle birlikte Diyarbakır ekonomisinin 5 yılda iki katı büyümesidir.”
 
Oluşan huzur ortamıyla birlikte Diyarbakır'a yatırımcının ilgisinin çok ciddi anlamda arttığını belirten Sayar;  “bu büyümenin Uluslararası ticarete de ciddi anlamda yansımaları olacaktır. Buna bağlı olarak dışa açılımı ve sektörel yenilikleri ciddi anlamda takip etmemiz gerekiyor.  Bu vesileyle bu seminerin Diyarbakırlı iş verenlere ciddi faydaları olacağını düşünüyorum.” Dedi.
 
Bureau Veritas Genel Müdürü Rıza Başkan'ın da dış ticaret ve şirketin faaliyet alanıyla ilgili
detaylı bilgiler verdiği seminerde, uluslar arası ticaret hakkında Bureau Veritas uzmanları tarafından katılımcılara sunum yapıldı. 
 
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT