1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO'dan Denizli'ye Teknik gezi
DTSO'dan Denizli'ye Teknik gezi

DTSO'dan Denizli'ye Teknik gezi

Odamız ve Life Enerji ortaklığında İngiltere Büyükelçiliği desteği ile yürütülen Güneş Enerjisi Yatırımlarının Geliştirilmesi Projesi kapsamında Denizli’ye teknik gezi düzenlendi.

A+A-

Proje kapsamında güneş enerjisi santralleri yatırımları hakkında bir klavuz hazırlanarak, yatırım süreçleri ve ilgili mevzuat hakkında Odamız bünyesinde eğitim çalışmaları düzenlendi. 


Yaklaşık 100 firma temsilcisinin katıldığı eğitim programları tamamlandıktan sonra, 20 kişilik bir heyet oluşturularak 20-22 Kasım 2015 tarihleri arasında Denizli’ye teknik gezi düzenlendi. 


DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Aslan, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tekin, meclis üyeleri Mehmet Ali Deniz, Kadri Kazmacı, Hüseyin İhsan Yenice ve Adil Üge ve ilgili kurum temsilcilerinden oluşan heyet, gezi kapsamında öncelikle Denizli Ticaret Odası’nı ziyaret ederek karşılıklı görüş alış verişinde bulundu.

Ziyarette konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Aslan,  “her ne kadar sıkıntılı bir süreçten geçiyor olsak da, en kısa zamanda bu sıkıntıların biteceğine ve bölgede refahın sağlanacağına inanıyoruz” dedi. Bölgede yaşanan çatışmaların ekonomiye çok ciddi anlamda zarar verdiğini belirten Aslan, çatışma ortamının bölgeye yatırımcının gelmesinin önünde ciddi engel oluşturduğunu ve güven ortamının sağlanmadığı sürece yatırımların durma noktasına geleceğini sözlerine ekledi. 


Diyarbakır nüfusunun yüzde 55’inin genç nüfustan oluştuğunu belirten Aslan iş alanlarının yetersizliği nedeniyle işsizlik rakamlarının da üst seviyelerde olduğunu söyledi. Ticaret ve Sanayi Odası olarak Diyarbakır ekonomisine ve istihdama katkıda bulunmaya çalıştıklarını belirten Aslan bu bağlamda oda tarafından gerçekleştirilen Tekstil Kent ve meslek lisesi projeleri hakkında da Denizli Ticaret Odası yetkililerine detaylı bilgiler verdi. Tekstil Kent projesinin hayata geçirilmesi ile yaklaşık 7 bin kadına istihdam sağlanacağını belirten Aslan, meslek lisesinin açılması ile birlikte de ilde yaşanan kalifiye eleman sorununun çözümüne bir nebze de olsa katkı sunulacağını sözlerine ekledi. 


 Diyarbakır’ın turizm potansiyeli hakkında da bilgi veren Aslan özellikle Diyarbakır surları ve Hevsel bahçelerinin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesiyle birlikte gelişen olumlu havanın maalesef çatışmalar sebebiyle sekteye uğradığının altını çizdi. Aslan bu ve buna benzer ziyaretlerle diyalogun güçleneceğini söyleyerek, bölgeye karşı olan önyargıların da ortadan kalkacağına inandıklarını sözlerine ekledi.


Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Habip Yıldız ise gerçekleştirilen ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek, karşılıklı ziyaretlerle ilişkilerin daha da güçleneceğini ve barış ortamının sağlanması ile birlikte Denizlili sanayicilerin de Diyarbakır’a yatırım yapmaktan memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.  


Heyet ziyaret sonrasında Fartaş Mühendislik firmasının Acıpayam’da yapmış olduğu Güneş Enerjisi santralinde incelemelerde bulundu.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler