1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO’dan AB’nin Türkiye’ye yansımaları fotoğraf sergisi
DTSO’dan AB’nin Türkiye’ye yansımaları fotoğraf sergisi

DTSO’dan AB’nin Türkiye’ye yansımaları fotoğraf sergisi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliğinde gerçekleştirilen fotoğraf sergisi DTSO kurum binasında ziyaretçilerine kapılarını açtı.

A+A-

Açılış töreninde konuşan DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane bölgemizdeki Avrupa Birliği algısı ve AB`ye destek bugüne değin hep ülke ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini belirterek,  bunun da bölge insanının AB değerlerinden olan barış, demokrasi, özgürlük, insan hakları, adalet ve eşitlik gibi konuları ne kadar önemsediğini ve sahiplendiğini gösterdiğini söyledi.


Bu gibi etkinlikler sayesinde, ülkemizdeki Avrupa Birliği algısının, AB – Türkiye ilişkilerinin seyrine yönelik algıların kuşkusuz olumlu etkileneceğini belirten Birtane, sözlerini şöyle sürdürdü; “Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi projesi kapsamında gerçekleştirilen sergimiz yaklaşık bir hafta açık kalacak ve sanatseverler ile halkımız 24 Ekim 2015 tarihine kadar sergiyi gezebilecek”.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin bu yıl otuzuncu kez düzenlediği yılın basın fotoğrafları yarışmasında bu yıl açılan ‘Avrupa Birliğinin Türkiye’ye yansımaları’ başlıklı özel kategorisinde ödül alan ve seçilen toplam 25 eserden oluşmaktadır. 


Türkiye Foto muhabirleri Derneği`nin 1985 yılından bu yana düzenlediği Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması Türkiye`de medya dünyasının en prestijli organizasyonları arasındadır. Yalnızca basın fotoğrafçılarının başvuru yapabildiği yarışmada 2015 yılında 3.716 kare fotoğraf değerlendirmeye alındı. Bu yarışmayla amaçlanan, ortak hedefler için çalışan AB ve Türkiye arasındaki bağlar konusunda farkındalığı artırmaktır.


Sergide yer alan fotoğraflar, Türkiye`nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin günlük hayata etkilerini anlatmayı hedeflemektedir.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler