1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO'da güneş enerjisi semineri
DTSO'da güneş enerjisi semineri

DTSO'da güneş enerjisi semineri

DTSO Başkanı Ahmet Sayar: Artan enerji ihtiyacına doğayla dost enerji üretim yöntemleriyle cevap vermek gerekiyor.

A+A-

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)'nda gerçekleştirilen Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi konulu seminerde konuyla ilgili mevzuat ve örneklemelerin yanı sıra Diyarbakır bölgesinin avantajları masaya yatırıldı.

Seminere DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, DTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile Dicle Üniversitesi Fizik Bölüm Başkanı İrfan Açıkgöz'ün yanı sıra konuyla ilgili çok sayıda işveren katılım gösterdi.

Seminer öncesi kısa bir açılış konuşması yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, artan kentleşme ve nüfus artışıyla birlikte enerji ihtiyacının her geçen gün arttığını dile getirerek, 'Doğayla dost enerji elde etme yöntemlerinin başında gelen güneş enerjisi için bölgemizin avantajları biliniyor. Diyarbakır yılda ortalama 300 gün güneş alan bir kent olarak güneş enerjisinden faydalanılması gereken bir kentimizdir. Konuyla ilgili mevzuat ve yatırım seçenekleri hakkında bilgi alışverişi için bu semineri gerçekleştirdik. Yatırımcılarımıza yardımcı olmak ve yol göstermek amacıyla buna benzer seminerlerimiz sürecektir' dedi.

Açılışın ardından, Life Enerji uzmanı Ramazan Aslan ve Else Enerji uzmanı Özgür Sarpdağ konuyla ilgili sunumlar yaptılar. İzleyicilerin aktif olarak katıldığı  Soru-cevap bölümünde ise Else Enerji Genel Müdürü Mustafa Erdem soruları yanıtladı.

'Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Mevzuatı ve Uygulamaları' başlıklı bir sunum yapan Ramazan Aslan, konuyla ilgili temel bilgileri paylaştıktan sonra, üretim maliyetinin 2007'den itibaren düştüğünü ve bağlantılı olarak teşvik, yani devletin satın alma fiyatının da düştüğünü dile getirdi. Bundaki ana etkenin Çin'in güneş paneli üretimine başlaması olduğunu ekleyen Aslan, daha sonra Türkiye'deki elektrik üretim yapısı hakkında bilgi vererek Türkiye için alternatif enerji kaynaklarının önemine dikkat çekti. Elektrik üretiminde doğalgaz ve ithal kömürün payının yüksek olması sebebiyle Türkiye'nin dışa bağımlı olduğunun altını çizen Aslan, buna karşılık mevzuatın alternatif enerji kaynaklarına yeterince cevap olamadığını dile getirdi.

Bölgemiz için güneş enerjisi potansiyeli hakkında bilgi veren Aslan, ortam sıcaklığının düşük olduğu bölgelerde panellerin daha verimli çalıştığını, bu sebeple bölgede Van ve Hakkari'nin daha elverişli olduğunu belirterek, 'Diyarbakır'da ise özellikle tarıma da elverişli olmayan Karacadağ eteklerinin nispeten yüksek bölgelerinin verimli bir şekilde kullanılabilir. Tabi mevzuat gereği bu güneş enerjisi santrali kurulumu yapmak zamana yayılıyor. Türkiye'de toplam 600 MW için lisans verileceği açıklandı ve başvuruların toplamı 9000 MW civarında. Demek ki bir eleme olacak. Bu nedenle biz lisanssız üretimi daha çok öneriyoruz. 1 MW'a kadar yapılacak üretimlerde lisans zorunluluğu yok' dedi.

Daha sonra 'Diyarbakır Bölgesinde Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Fırsatları' başlıklı sunumu yapan Özgür Sarpdağ ise gerçekleştirdikleri güneş santrali uygulamalarından örnekler verdi.
Türkiye'deki mevzuatın mevcut haliyle daha çok küçük ölçekli üretimi teşvik ettiğini belirten Sarpdağ, bir fabrikanın çatısında kurdukları sistemle, fabrikanın elektrik ihtiyacının %80'ini karşıladıklarını dile getirerek benzer çalışmaların Diyarbakır'da da yaygınlaştırılabileceğini ekledi.

Else Enerji Genel Müdürü Mustafa Erdem'in katıldığı soru-cevap bölümünde ise, Diyarbakır'da daha çok lisanssız üretimin yaygınlaşacağı ön görüsü dile getirilerek, OSB örneği üzerinden, Organize Enerji Sanayi Bölgeleri'nin kurulmasının konuyla ilgili önemli bir teşvik olacağı dile getirildi.

HABERE YORUM KAT