1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO yönetiminden DTK ziyareti
DTSO yönetiminden DTK ziyareti

DTSO yönetiminden DTK ziyareti

DİYARBAKIR- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) yönetimi, Demokratik Toplum Kongresi'ni (DTK) ziyaret etti.

A+A-

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Başkan Yardımcıları Şilan Elmas ve Metin Aslan ile Yönetim Kurulu üyeleri DTK'yı ziyaret etti. Gelenleri DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile koordinasyon kurulu ve daimi meclis divanı üyeleri karşıladı. Siyasal sürecin, barış sürecinin kendilerine yeniden inşa konusunda büyük görevler yüklediğini vurgulayan DTSO Başkanı Ahmet Sayar, TSO olarak, birlik içinde, halkın çıkarını gözeten, herkesi kucaklayan projeler üzerinde çalışacaklarını söyledi.

Sayar, "Barış siyaseti; sosyal, ekonomik ve kültürel çalışmaların da önünü açacaktır. Bu nedenle sürecin ilerlemesi çok önemli. Bu çatışmalı süreçte halkın tüm dengeleri sarsıldı, köyünden koparılan insanlar üretimden de koptu yerinden yurdundan olan insanların ekonomik faaliyetleri kesintiye uğradı" dedi.

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ise, meselenin kişilerle olmadığını söyledi. Türk, "Halkın talepleri doğrultusunda, birliğe ve ortak mücadeleye ihtiyaç var. Sizin gibi kurumlar ve elbette siyaset halkın ihtiyaçları yönünde öncülük yapacak. Çok geniş, halkçı bir yaklaşımla siyaset yapma sorumluluğumuz var bizim. Süreç içinde sivil toplum örgütleri, halk ve siyaset olarak daha güçlü bir dayanışma ruhu ve birliktelik yakalayacağız" diye konuştu.

DTK ve parti olarak, her kurumun özgünlüğünü, özerkliğini bilerek dayanışma içerisinde olacaklarını vurgulayan Ahmet Türk, Kürt sorununda, acılı geçen süreçlerden sonra bugünlere gelindiğinin, sürecin çok rahat olmayacağının altını çizdi. Türk, "Bugün artık durum farklı.

Sizin de bu süreçte sorumluluğunuz daha fazla. Halkımızın özgür geleceği için çalışacağınıza inanıyorum. Bu çalışmalarda ancak herkesi kucaklayacak bir politikayla herkese saygı göstererek sorumlulukları paylaşabilirsiniz. Halkın sizlerden beklediği budur. Sermayeyi buraya çekecek projeler yapmalısınız. Sermaye girişi oldukça, barış ısrarı da artarak sürer. Bu konuda yetkileriniz ve halk desteğiniz var. Halkımızın beklentilerine cevap verecek bir çalışma ortaya koyacağınıza inanıyor, başarılar diliyoruz" şeklinde konuştu.

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk DTSO yönetimine başarılar dileyerek, "Diyarbakır, tüm bölgenin kalbidir ve Ticaret Odası da üreteceği fikir ve projelerle önemli etkilerde bulunacak bir kurumdur. Hepinizin önünde önemli görevler var. Önemli çalışmalar yapacağınıza inanıyorum. Siyasetle ekonomiyi de çok ayıramayız birbirinden. Herkes kendi bulunduğu alanda sürece katkı sunmak durumunda bugün. Bu nedenle beklentiler çok fazla" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT