1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO ve TGSD tekstil için buluştu
DTSO ve TGSD tekstil için buluştu

DTSO ve TGSD tekstil için buluştu

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği tarafından İstanbul'da tekstil sektörüne yönelik istişare toplantısı gerçekleştirildi.

A+A-

Toplantıya Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, tekstil grubu meclis üyesi Mehmet Salim Akmermer ve Piran Tekstil Firma Sahibi Yılmaz Karahanoğlu katıldı

TGSD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Negrin, Başkan Yardımcısı Şeref Fayat ve Halka İlişkiler Sorumlusu Zeynep Ünal'ın katıldığı toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar tarafından; teşvik avantajları, ham madde, genç nüfus, stratejik konum gibi ana başlıklar ile valilik, belediye ve tüm kurumların yatırımlara karşı duyarlı olmaları gibi konuları içeren aynı zamanda Diyarbakır ilinin tekstil yatırım avantajları hakkında bilgi veren bir sunum yapıldı. Toplantıda Ulusal firmalar ile yerel firmaların işbirliği yapmaları konusunda fikir birliğine varıldı.

Toplantıda alınan karar doğrultusunda Eylül ayı içersinde marka temsilcileri, ulusal tekstil üreticileri, TGSD yönetim kurulu ve üyeleri ile kentimizde yatırım fırsatlarını değerlendirmek ve yerel üreticiler ile işbirlikleri yapmak üzere Diyarbakır'a iş gezisi yapılacak, tekstil fabrikaları gezilecek ve tekstilciler ile birebir görüşmeler yapılmak üzere dar masa görüşmeleri gerçekleştirilecek.
Toplantıda konuşan TGSD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Negrin bölgenin yatırım avantajlarının farkında olduklarını ve Diyarbakır ile işbirliği yapmak istediklerini belirterek lojistik maliyetlerine de çözüm bulunursa özellikle Avrupa'ya ihracat için çok önemli avantaj elde edeceklerini belirtti. 

"Amed tekstil üssü olacak"

Toplantı sonrası açıklama yapan Sayar, konuşmasında “Kendi gerçeklerimizden yola çıkarak; çalışabilecek nüfus oranımızın yüksek olması, ham maddenin ilimizde yetişmesi ve teşvik avantajlarından dolayı, tekstil sektörünün, hem işe katılım hem de istihdama büyük oranda katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi. Tekstil sektörünün iktisadi kalkınma açısından aşama katedecek bir sektör olduğunu belirten Sayar; “Bize benzer birçok ülke ve bölge, ilerleme için tekstil üretim sürecini yaşayarak, istihdam ve kalkınma ile, sanayi ve katma değeri yüksek ürünlere geçiş yapıyor. Amacımız bu süreçleri hızlı ve bütünsel kalkınma modeli ile ilerletmek ve tekstil sektörü ile orta vadede binlerce insanımızın çalışacağı bir istihdam yaratmaktır” dedi." Kalite ve disiplinli çalışmadan ödün vermemeliyiz"


Sayar konuşmasında; “Üreticiler olarak bizlere de önemli görevler düşüyor, ürettiğimiz ürünleri uzun vadeli düşünerek kaliteden taviz verilmemeliyiz, Amed ilinin üretimde kalite ile anılması, ekonomik büyümede işimizi kolaylaştıracaktır” dedi.

Sektörün  hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve Ticaret ve Sanayi Odası'nın çalışmaları ile önemli bir aşamaya gelen tekstil sektörünün hedeflerine ulaşmasıyla kent ekonomisine katkı sağlayacağını belirten Sayar, DTSO olarak, kentte önemli ölçüde istihdam yaratacak tekstil sektörü için yurtiçi ve yurt dışı çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.
 
 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT