1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO Sur içi esnafı için çalışmalarına devam ediyor
DTSO Sur içi esnafı için çalışmalarına devam ediyor

DTSO Sur içi esnafı için çalışmalarına devam ediyor

Sur Esnafına yönelik Hukuki Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Sur içi esnafı için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

A+A-

Yakın zamanda Diyarbakır halkını, sur içinden alış veriş yapmaya yönlendirmek ve sur içindeki ticareti canlandırmak amacıyla “Diyarbakır, Sur Esnafına Sahip Çıkıyor” adı altında başlatmış olduğu kampanya ile farkındalık yaratan DTSO, Sur esnafına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 


Sur’da yasağın kaldırıldığı caddelerde işletme ve esnafların sorunlarının tespitine yönelik yapılan saha çalışmasının ardından, açığa çıkan zararların karşılanması için işletme ve esnaflara yönelik hukuki bilgilendirme amacıyla seminer düzenlendi. 


Açılış konuşmasını yapan Metin Aslan, çok acılı bir süreçten geçildiğini belirterek can kayıplarının olduğu bir süreçte ekonomiden bahsetmenin çok güç olduğunu ama ekonominin de hayatın bir parçası olduğunu belirtti.

 Aslan: “Oda yönetimi olarak, üyelerimizin sıkıntılarını, yaşanan mağduriyetleri ve zararları tespit etmek adına ciddi çalışmalarımız oldu. Bizzat uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen birebir görüşmeler ve saha çalışmaları neticesinde sektör raporları hazırlayıp, ilgili kurumlarla paylaştık. Bu doğrultuda sürecin takipçisi olmaya ve mevcut mağduriyetleri giderebilmek adına gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz” dedi.


DTSO uzmanları ve sur esnafının katıldığı toplantıda, hukuki bilgilendirme ve başvuru süreci hakkında Odamız Avukatı Şivan Cemil Özen tarafından işletme ve esnaflara detaylı bilgi verildi.


Bilgilendirme toplantısına katılım sağlayan işletme ve esnaflar zararların karşılanması için yapılacak başvurularda belgelendirmenin talep edildiği, ancak sokağa çıkma yasağının mücbir sebep olarak görülerek belgelendirilemeyen iş kayıplarının da karşılanması gerektiğini belirtti.


Halen belli alanlarda yasaklar ve kontrolü geçişler devam ederken oluşan zararların karşılanması için tüm kayıpların belgelenme talebinin, mağdur olan esnafın bu mağduriyetini daha da arttıracağını ifade ettiler.

İşletmelerin uğradıkları tedarikçi ve müşteri kaybı, dolaylı yollarla oluşan iş kayıplarının bundan sonraki dönemde ekonomik etkilerinin daha yoğun olacağının da altı çizildi. Aynı şekilde Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşanan bu tür olağanüstü durumların hemen arkasından çeşitli destek paketlerinin açıklandığı, ancak Sur ilçesinde yaklaşık 6 aydır devam eden ve henüz normale dönmeyen sokağa çıkma yasaklarından ciddi anlamda mağdur olan esnaf ve işletmeler için herhangi bir desteğin henüz somut olarak geliştirilmediği ifade edildi. 


İşletme ve esnaflar bankalar ile yaşadıkları kredi sorunlarını ifade ederek, şu an ticaretin normale dönmediğini ve zararlarının da devam ettiğinin altını çizdi. 

 

HABERE YORUM KAT