1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO Silvan temsilciliğini açıldı
DTSO Silvan temsilciliğini açıldı

DTSO Silvan temsilciliğini açıldı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) çalışmalarını ve hizmetlerini hız kesmeden sürdürüyor.

A+A-
Son iki haftadır gerçekleştirilen Ergani ve Bismil temsilciliklerinin açılışlarının ardından DTSO Silvan temsilciliğinin açılışı da kalabalık bir törenle gerçekleştirildi.
 
DTSO Silvan Temsilciliğinin açılış törenine, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede, Silvan Kaymakamı Berkan Sönmezay, Silvan İlçe Emniyet Müdürü Eyüp Turpçuoğlu, DTSO Başkan Yardımcıları Şilan Elmas ve Metin Aslan ile DTSO Silvan Temsilcisi Şahidin Gümüş, DTSO yönetim kurulu ve meclis üyeleri, AKP Silvan İlçe başkanı Nedim Kılıçarslan, Karavil Grup Başkanı Ahmet Karavil ile STK temsilcileri, çeşitli banka temsilcileri ve Silvan'da faaliyet gösteren DTSO üyeleri katıldılar.
 
Aslan: Silvan, istikbali en açık ilçelerimizden biridir.
 
Açılış töreninin sunumunu yapan DTSO Genel Sekreteri Mehmet Aslan, en fazla potansiyele sahip üç ilçe olan Ergani, Bismil ve Silvan'da temsilcilik açma çalışmalarını bugün tamamladıklarını belirterek, 'Silvan, baraj yapımından dolayı üye sayısı şimdi az olmasına rağmen, istikbali en açık ilçelerimizden biridir. Türkiye'nin gelecekteki en önemli tarımsal sanayi potansiyeline sahip olması da Silvan'ın geleceğine ilişkin işaretler vermektedir' dedi. 
 
Aslan, temsilciliklerin açılmasında aktif rol oynayan DTSO temsilcilikler komisyonundan DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şeyhmus Mete ile meclis üyeleri Nihat Ayata ve Erdal Avşar'a da ayrıca teşekkür ederek DTSO Silvan Temsilcisi Şahidin Gümüş'ü kürsüye davet etti.Konuşmasını Kürtçe yapan DTSO Silvan Temsilcisi Şahidin Gümüş, 'İnşallah halkın çıkarı için elimizden gelen hizmeti yapacağız ve halkımızın hizmetindeyiz. DTSO Silvan Temsilciliği hepimize hayırlı olsun' dedi.
 
Sayar: Silvan'ın tarım ve hayvancılık kadar turizm potansiyeli de var
 
Daha sonra kürsüye davet edilen DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar ise, üç ilçede birer hafta arayla temsilcilik açtıklarını belirterek, 'Öncelikle bu üç ilçenin; Ergani, Bismil ve Farqîn'in ekonomik gelişimleri ve üye saylarını göz önünde bulundurarak bu üç ilçemizde temsilcilik açma kararı aldık. Bu kararı alırken, üyelerimizin bir belge için uğradıkları zaman ve ekonomik kaybı da önlemek istedik. Burada yaklaşık 400 üyemiz var. Ağrı'nın Doğubeyazıt, Şırnak'ın Cizre ve Mardin'in Nusaybin ilçeleri nasıl bağımsız ticaret ve sanayi odasına sahiplerse, bu ilçelerimiz de 1000 üyeye ulaştığında bu hakka kavuşacaklardır. Bu temsilcilikleri açmamızın sebeplerinden biri de bu potansiyellerinin var olmasıdır' dedi.
 
Sayar, konuşmasını şöyle sürdürdü; 'Tabi sayın genel sekreterimiz sulama kanallarından bahsetti, bununla beraber Farqin'in Diyarbakır kadar eskiye dayanan bir tarihi var. İnşallah önümüzdeki süreçte tarım ve hayvancılıkla  beraber turizm potansiyelinin de ortaya çıkmasıyla birlikte ekonomik kalkınmayı sağlayacaktır.'
 
Sayar, Silvan halkının, temsilciliği kendi evleri gibi görmelerini istediğini belirterek, 'Biz sadece hizmet için varız, ismimizin önündeki bir takım ünvanlar sembolden öte bir anlam ifade etmiyor, size layık olmaya çalışıyoruz. Allah'ın izniyle vermiş olduğumuz sözleri bir bir gerçekleştireceğiz. Hayırlı uğurlu olsun' dedi. 
 
Erdede: Bu mutlu bir gündür.
 
Daha sonra kürsüye gelen Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede ise Silvan için çok anlamlı bir gün olduğunu belirterek, 'Farqin binlerce yıllık bir maziye sahiptir, bir çok medeniyete ev sahipliği ve başkentlik yapmıştır. Nüfusu 70 bine tırmanırken son yıllarda üzülerek söylüyorum 42 bine indi.
 
Ama bugün bakıyorum ki, Diyarbakır'a, metropollere gidenler tekrar Silvan'a dönüp yerleşmek, yatırım yapmak istiyorlar. Bunda da sivil toplum örgütlerinin çalışması kadar Ticaret ve Sanayi Odası'nın temsilciliğin açılışı bir mihenktir, bir dönüm noktasıdır. STK'lar ve gerek merkezi, gerek yerel kurumlar ve belediye olarak el birliğiyle çalışırsak halka bir şeyler verebiliriz. Bu, mutlu bir gündür'  dedi.
Erdede, turizm potansiyeli açısından Silvan Kalesi, Malabadi Köprüsü, Hasuni Mağaraları ile ilgili yapılan çalışmaların Silvan'ın turizm potansiyelini arttıracağını da belirterek, 'Biz halkımızı, yerini yurdunu terk eden insanlarımızı, sermayedarları, yatırımcıları davet ediyoruz. Barış ve demokrasiyi esas aldığımız zaman, birlik ve beraberlik içinde yürürsek her şeyin üstesinden geliriz' şeklinde konuştu.
 
Birtane: Zenginleşmeyen bir memleketin gelişme şansı azdır.
 
DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane ise, Kürtçe yaptığı konuşmasında, 'Siyabend û Xecê ve Zembîlfiroş'un, Adulê'nin memleketine hoş geldiniz. Kürt edebiyatındaki bu tüm destanlar aşkı ve fedakarlığı anlatırlar. Biz de aynı aşkla çalışarak memleketimizi zenginleştirmeye çalışıyoruz. Zenginleşmeyen bir memleketin gelişme şansı azdır. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşlerin yerinde yürütülebilmesi önemli bir şey olduğu kadar, geleceği açısından da bu temsilcilikler çok önemlidir' dedi.
 
Birtane, başarılı bir bölgesel yükselişin sağlanması için bu çalışmaların yanı sıra; sınır kapılarının ticarete açılması, turizm ve ticareti geliştirmek üzere uluslararası havaalanının açılması ve lojistik merkezin açılması için çalışma içinde olduklarını da sözlerine ekledi.
 
Daha sonra Silvan Kaymakamı Berkan Sönmezay'ın Silvan'ın tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan bir ilçe olduğunu belirterek, 'Bu temsilciliği açma kararı alan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve meclisi başta olmak üzere, emeği geçen her kese teşekkür ve saygılarımı sunuyorum' şeklindeki konuşmasının ardından topluca kurdele kesimi yapılarak Silvan temsilciliği hizmete açıldı.
 

HABERE YORUM KAT