1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO seçimlerinde liste ve 'yutrseverlik' savaşı
DTSO seçimlerinde liste ve 'yutrseverlik' savaşı

DTSO seçimlerinde liste ve 'yutrseverlik' savaşı

Bir grup, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası (DTSO) seçimlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, seçimlerde mavi listeden aday olanların desteklenmesi çağrısında bulundu.

A+A-

Kendilerini "Amed Halk İnisiyatifi" olarak tanıtan bir grup, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası (DTSO) seçimlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Önder Apo'nun öncülüğünde başlayan Demokratik Çözüm ve Demokratik Siyaset sürecini, yaşamın her alanında esas alma, gereğini yerine getirme bizler için en temel önceliktir. Bu bağlamda sivil toplum örgütlerini her zamankinden daha çok önemsiyoruz. Sivil toplum örgütleri, demokratik siyasetin önemli bileşenlerindendir. Bu nedenle Kürdistan'da sivil toplum örgütlerinin kongre ve seçim süreçlerini de yakından izliyoruz. İstiyoruz ki kırk yıllık mücadele ile yaratılan değerlere bağlı, yurtsever-demokrat adaylar, sivil toplum örgütlerinde belirleyici noktalara gelsinler" dendi.

İnisiyatif, açıklamanın devamında yurtsever- demokratik Kürt hareketi ile ilgisi olmayan pek çok çevrenin değerlerini kullanarak, kafa karıştırarak bir yerlere gelmek istediğini iddiasında bulunularak şöyle dedi:

"En son Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası seçimlerine yönelik, kendisini ''yurtsever iş adamları girişimi'' diye lanse eden, gerçekte ise sisteme göbekten bağlı M. K. adlı kişi ve ekibi, ''yurtseverliği'' bireysel çıkarları için bir etiket gibi kullanmak istemektedirler. M. K. ve ekibinin yurtsever- demokratik Kürt hareketi ile hiçbir ilgisi yoktur.

Adına hareket ettikleri ''yurtsever iş adamları girişimi'' de, kamuoyunu aldatmaya yöneliktir. Bu kesimi, bu tarz yaklaşımlardan vazgeçmeye, kırk yıllık mücadele ile yaratılan değerlere ters hareket etmemeye çağırıyoruz. Bu ekip içinde ki dürüst, samimi işverenlerimizi bir kez daha düşünmeye ve doğru karar almaya davet ediyoruz.”

Amed Halk İnisiyatifi açıklamanın sonunda seçimlere 'mavi listeden' girecek olan adayları destekleyeceklerini belirterek şu çağrıda bulundu:

“Biz Amed halk İnisiyatifi olarak ''mavi listeden'' aday olan; yurtsever- demokratik adayları desteklediğimizi de buradan deklere ediyoruz. Tüm halkımızın, yurtsever, demokrat, saygın tüm işverenlerimizin bu çerçevede yaklaşacağına inanıyor, selam ve saygılarımızı sunuyoruz."

 

HABERE YORUM KAT