1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO Konya'da kooperatif örneklerini inceledi
DTSO Konya'da kooperatif örneklerini inceledi

DTSO Konya'da kooperatif örneklerini inceledi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri'nin gerçekleştirdiği Konya iş gezisi tamamlandı.

A+A-
Son dönemlerde öne çıkan bir kooperatif markası olan Torku'nun çeşitli tesislerinin gezildiği ve kooperatif yapısının incelendiği gezide, ayrıca Konya Organize Sanayi (KOS) Bölgesi ziyaret edilerek organize sanayi bölgesi bünyesinde açılan Meslek Lisesi ve çeşitli işletmeler gezildi.
 
Konya Sanayi Odası'nın eşlik ettiği gezi programı kapsamında, 18.000 aktif üyesi olan Konya Ticaret Odası(KTO)  da ziyaret edilerek görüş alışverişinde bulunuldu.DTSO Yönetim Başkan Yardımcısı Metin Aslan, Yönetim Kurulu Üyeleri Aziz Odabaşı, Mehmet Tekin, Faruk Korkmaz, Mesut Çelik, Ercan Tayınlamak ve Şeyhmus Mete ile Meclis Üyeleri Erdal Avşar ve Hüseyin İhsan Yenice'den oluşan DTSO heyeti, gezinin ilk gününde Konya Sanayi Odası ve Torku Panagro süt ve et işleme fabrikalarını ziyaret etti. 
 
Birinci gün ayrıca Konya Şeker Fabrikası'nın Çumra Tesisleri gezildi ve Konya Ticaret Odası ziyaret edildi. Gezinin ikinci gününde Mevlana Müzesi ve Alaeddin Cami'sinin gezildiği kent turunun ardından Konya Organize Sanayi(KOS) Bölge Müdürlüğü, Meslek Lisesi ve çeşitli işletmeler gezilerek program tamamlandı.
 
KTO Başkanı Selçuk Öztürk: Konya gündemini ekonomiye oturtunca ilerledi 
 
Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte DTSO heyetini ağırlayan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Konya'nın mevcut sosyo-ekonomik yapısı, odanın çalışmaları ve Konya'nın ekonomik ilerleyişinin tarihi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
 
Konya'nın gündemini ekonomiyi oturtunca ilerlediğini belirten Öztürk,  “18 bini aktif olmak üzere toplam 25 bin üyemizle Konya'nın en güçlü sivil toplum kuruluşuyuz. 70 meslek komitemiz ve 144 meclis üyemiz var. Odamızın kurduğu eğitim vakfı bünyesinde 2900 öğrenci kapasiteli bir üniversitemiz var. Üniversitemiz bu yıl ilk mezunlarını vermeye başladı.
 
Ayrıca sanayide nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için mesleki eğitim merkezi ve öğrenci yurdu projelerimiz devam ediyor. Yaklaşık 450 bin m2 'lik fuar alanımız bünyesinde TÜYAP organizasyonu ile tarım makineleri, diğer tarım ekipmanları başta olmak üzere çeşitli fuarlar düzenliyoruz. Konya'nın ekonomisi son yıllarda hızla gelişiyor.  Kişi başına düşen gelir Türkiye ortalaması ile aynı. İşsizlik oranımız da %4,7 civarında ve Türkiye ortalamasının oldukça altında. Ekonomideki bu gelişmeler ilimizde oluşan birlik ve beraberlik sonucunda bu noktaya geldi” şeklinde konuştu. 
 
Aslan: Kooperatif modelini incelemeye geldik
 
DTSO Başkan Yardımcısı Metin ASLAN ise “Barış süreci ile birlikte ilimizde ekonomik sorunların giderilmesi ve bu alanda yatırımların geliştirilmesi için çalışmalarımızı başlattık. Konya'nın ekonomik gelişim sürecini incelemek ve ortak çalışma alanlarını görüşmek için geldik. Torku Panagro ve Çumra tesislerini inceleme fırsatımız oldu. Tebrik ediyoruz. Güzel bir model” dedi.
 
Diyarbakır'ın sosyo-ekonomik durumu hakkında bilgilendirme yapan Aslan, özellikle kooperatif birliği modelini incelemenin kendileri için değerli olduğunu belirterek, “Sürece katkı sunmak ve buradaki tecrübeleri görmek için geldik. Karşılıklı görüş alış verişlerinin değerli olduğuna inanıyoruz. Bizim de OSB'de meslek lisesi inşaatımız tamamlanmak üzere. Bu konuda da iş birliklerine ve desteğe ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
Aslan Şengal ve Kobanê'den gelen sığınmacılar için de Konya Ticaret Odası'nın desteğini beklediklerini de sözlerine ekledi.
 
Gezinin sonraki gününde; kent gezisinin ardından, toplamda 23 milyon m2'lik alanıyla Türkiye'deki 2. en büyük OSB olan Konya Organize Sanayi Bölgesi (KOS) Müdürlüğünü ziyaret eden DTSO heyeti, KOS Bölge Müdürü Vahit Türkyılmaz'dan organize sanayi bölgesi ve şirketler hakkında bilgi aldıktan sonra, KOS bünyesinde kurulan Meslek Lisesi'ni ve 1 Mega Watt kapasiteli güneş enerjisi santralini ziyaret etti. Türkyılmaz, kendilerinin güneş enerjisi santrali kuran tek OSB olduklarını belirtti.
 
DTSO heyeti daha sonra çeşitli işletmeleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
 
 
 
 

HABERE YORUM KAT