1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO İzmir Enternasyonal Fuarında
DTSO İzmir Enternasyonal Fuarında

DTSO İzmir Enternasyonal Fuarında

DİYARBAKIR - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, 83. İzmir Enternasyonal Fuarına katıldı.

A+A-

'Lojistik' temasıyla 29 Ağustos-7 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenen 83. İzmir Enternasyonal Fuarı, Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi'ndeki açılış töreni ve konuşmalarla başladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen törende çok sayıda ülkeden gelen temsilcilerin yanı sıra Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar da katıldı.

Fuar açılışı öncesi Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak beraberinde Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Bayrak, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Kültür ve Turizm Müdürü Cevahir Sadak Düzgün ve DESOB Başkan Yardımcısı Abdüllatif Aykul'dan oluşan heyet ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Diyarbakır standını ziyaret eden misafirler ile tek tek ilgilenen DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır'ın insanlığın ortak değeri olan birçok kültürel değere, tarihi yapılara ve zengin bir mutfağa sahip olduğunu, ancak bunun hem yurt içinde hem de yurt dışında yeterince bilinmediğini belirterek, fuar ve çeşitli iş gezileri ile bu durumun aşılabileceğini söyledi.

“ONUR KONUĞU OLMAKTAN ONUR DUYDUK”

Aynı zamanda uluslararası birçok katılımcının bulunduğu İzmir Fuarı'nda onur konuğu olarak bulunmaktan onur duyduklarını belirten Sayar, “Oda olarak fuar süresi boyunca yönetim kurulumuz meclisimiz ve çalışma arkadaşlarımız ile fuarda olup Diyarbakır'ımızı temsil edeceğiz” dedi.

Ülkemizde devam eden barış sürecinin yarattığı olumlu atmosferin nihai barış ile noktalanması konusunda işverenlere de önemli görevler düştüğünü, doğusuyla batısıyla iş dünyasının da süreci ilerletme çabası içerisinde olduklarını görmekten memnuniyet duyduklarını belirten Sayar, fuarın hem sosyal hem de ekonomik olarak Diyarbakır'a önemli katkılar sunacağını dile getirdi.

ANA TEMA UNESCO

Sayar Diyarbakır'ın fuarda görülmeye değer ürünlerinin sergilendiğini ana temalarının ise UNESCO Dünya Miras Listesine aday olan Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri'nin, UNESCO nihayi listesine dahil edilmesi olduğunu belirtti. Sayar, Diyarbakır standına sıcak ilgi gösteren İzmir valisine, İzmir Büyükşehir Belediye başkanına oda ve borsa başkanlarına teşekkür ederek tüm İzmirlilerin Diyarbakır standını ziyaret etmelerinden mutluluk duyacaklarını belirtti.

Açılış sonrası İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Diyarbakır standını ziyaret ederek Diyarbakır'ın geleneksel lezzetlerini tattı.

829'u yerli, 303'ü yabancı bin 132 firmanın yer aldığı 67 ülke ve Türkiye'den 47 kentin katıldığı 83. İEF, 29 Ağustos- 7 Eylül arasında ziyaretçilerini ağırlayacak, fuarın uluslararası bölümü 29 Ağustos- 2 Eylül'de açık olacak.

Ziyaret saatleri 16.00-23.00 olarak belirlendiği İEF girişlerinde kentkart kullanılacak.


(YRT-YHY-Y)

HABERE YORUM KAT