1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO' dan eş başkanlara tebrik ziyareti
DTSO' dan eş başkanlara tebrik ziyareti

DTSO' dan eş başkanlara tebrik ziyareti

Sayar: Diyarbakır'ın bugün sosyo ekonomik gelişmişlikte 67'inci sırada olması bir kader değildir ve değiştirmek bizim elimizdedir.

A+A-

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'yı ziyaret ederek başarılar dilediler.

Ziyarette konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, eş başkanları belediyenin 15 bin kilometre karelik yeni hizmet sınırları içinde çok zor ve sıkıntılı bir görevin beklediğini ve bu zorlu görevde her zaman yanlarında olacaklarını belirterek, “Kentin tarihi, bu sıkıntıların bir kader olmadığını, insanlarımızın yetmezliğinden veya kaynaklarımızın yetersizliğinden de kaynaklanmadığını gösteriyor. Daha 30'lu yıllarda beşinci büyük ekonomi olan Diyarbakır'ın bugün sosyo ekonomik gelişmişlikte 67'inci sırada olması bir kader değildir ve değiştirmek bizim elimizdedir. Bunu yapmak için zengin yer altı ve yer üstü ile insan kaynağımız var” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası olarak onurlu ve asil bir duruş sergileyen Diyarbakır halkına hizmette her zaman belediyenin yanında olacaklarını belirten Sayar, “Bu konuda tüm sivil ve kamu kuruluşlarının eş güdümlü bir iş birliği ile güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.
Belediyenin Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı kuracak olmasını da desteklediklerini belirten Sayar, yerel yönetimlerin halka hizmet götürmek üzere, yerelin öz kaynaklarından faydalanmasının da en doğal hakları olduğunu da sözlerine ekledi.

Anlı: Gerekçe üretmeden halka en iyi şekilde hizmette bulunacağız

Daha sonra söz alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise, 5 yıl gibi geçici ve sınırlı bir süre için geldikleri bu görevde sınırlı imkanlarla çalışırken gerekçe üretmeden halka en iyi şekilde hizmette bulunacaklarını söyleyerek, yıllardan beri belediye ve şehircilik konusunda biriken tecrübe ve birikimleri ışığında ortak bir akıl ve ruhla çalışarak bayrağı kendilerinden sonrakilere daha iyi bir noktada teslim edeceklerini dile getirdi.


Kışanak: İdari ve mali boyutta son derece katı bir merkezi vesayet var

Yapılacak işleri birlikte yapacaklarını hatırlatan Eş Başkan Gültan Kışanak ise, “Kentimizin temel dinamiklerinin bizimle birlikte hareket edeceklerini belirtmelerini son derece önemsiyoruz. Çünkü bu kentin hayrına bir şeyler yapacaksak sizlerle birlikte yapacağız. Hep birlikte bu kentteki hizmet kalitesini yükseltmek konusunda söz verelim. Bu sadece teknik denetimle olacak bir şey değil, her kesin kenti sevmesiyle ilgili bir şey. Diyarbakır'ı örnek kent yapmak konusunda yerel yönetimler olarak elimizden geleni yapacağız. Sizler de bizlere kalite desteği sunarsanız çok memnun oluruz” dedi.

Kışanak sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef vesayet rejimi sürmektedir. Merkezi vesayet sadece siyasi bir konu değil, idari ve mali boyutta son derece katı bir vesayet var. Bu merkezi vesayet yerel yönetimleri zor durumda bırakıyor.”

Sohbetin ilerleyen kısımlarında,  Tekstil İhtisas OSB ve Lojistik Merkezi gibi birlikte yapılabilecek projeler konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.

 

HABERE YORUM KAT