1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO Başkanı Sayar'dan paket değerlendirmesi
DTSO Başkanı Sayar'dan paket değerlendirmesi

DTSO Başkanı Sayar'dan paket değerlendirmesi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin, uygulamada bölgeye hitap eden önemli değişiklikler olsa da genel olarak oluşan beklentiyi karşıladığını düşünmediğini bildirdi.

A+A-

Sayar, Demokratikleşme Paketi'nde bölgeyi ilgilendiren en önemli maddenin seçim sistemine yönelik yapılması planlanan değişikliğin olacağını kaydetti.

Seçim barajının tartışmaya açılması, partilerin hazine yardımı alabilmesi için oy oranının yüzde 7'den yüzde 3'e çekilmesi, ilkokullarda okutulan 'And'ın kaldırılması ile  yerleşim yerlerinin eski isimleri  ile tekrar adlandırılmasının olumlu  maddeler olduğunu ifade eden Sayar, şu ifadeleri kullandı:

"Ancak, paketten özellikle barış sürecinin ruhuna uygun gerçekleşmesi gereken, siyasi tutsakların serbest bırakılmasına yönelik herhangi bir düzenlemenin olmaması ciddi bir eksiklik. Yine özellikle koruculuk sisteminin kaldırılmasına yönelik düzenlemenin ve köye dönüş ile ilgili bir çalışmanın olmaması sürece olan katkıyı azaltacaktır. Ana dilde eğitimin özel okullarda değil de Kamuya bağlı okullarda eğitime açılması ile ilgili bir çalışma olması gerekirdi. Genel olarak paketi değerlendirdiğimiz zaman; uygulamada bölgeye hitap eden önemli değişiklikler olsa da genel olarak oluşan beklentiyi karşıladığını düşünmüyorum. Paketlerin süreç ile beraber devam edeceğini ve eksik olan maddelerin de kısa zaman içerisinde mecliste ek maddeler ile gündeme gelmesini umut ediyorum."

HABERE YORUM KAT