1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Dtso başkanı Sayar, Amerika'dan döndü
Dtso başkanı Sayar, Amerika'dan döndü

Dtso başkanı Sayar, Amerika'dan döndü

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, TOBB heyeti ile gittiği ABD'den döndü.

A+A-

Amerikan Ticaret Odası ve TOBB'un işbirliği ile ikincisi düzenlenen "Türkiye Yatırım Haftası" etkinliklerine katılan TOBB Konsey Üyesi ve DTSO Başkanı Ahmet Sayar, gezinin ülkemiz ve bölgemiz adına son derece faydalı geçtiğini, birçok Uluslararası kuruluşlarla yapılan toplantı ve ikili görüşmelerin istihdamı arttıracak yatırımlara dönüşmesini ümit ettiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve 24 oda ve borsa başkanı, Dış Ekonomik İlişkiler konseyi üyesi firma yöneticileri ile çok sayıda gazetecinin, ABD'nin Los Angeles, San Francisco, Seattle ve Chicago kentlerinde düzenlenen etkinliklerde Türkiye'deki yatırım imkanları tanıtıldı. Düzenlenen toplantı ve ikili görüşmelerde Türkiye ve ABD'deki yatırım fırsatlarını değerlendirebilmek ve karşılıklı ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirebilmek için yapılabilecekler ele alındı.

19 Ekim 2013 günü Los Angeles'de başlayan etkinlikler, 26 Ekim 2013 günü Chicago'da tamamlandı. Etkinlikler çerçevesinde heyetler, San Francisco'da Slikon Vadisin'de teknolojinin dev firmaları olan General Elektrik, İntel, Cisco, Aplha Technology  şirketlerini ziyaret etti.

Türkiye Yatırım Haftası etkinlikleri kapsamında TOBB heyeti, Seattle'da Boeing ve Microsoft'u ziyaret ederek, şirket yetkilileri ile görüştü ve karşılıklı işbirliği imkanlarını tartıştı. Türkiye delegasyonunda yer alan TOBB Konsey Üyesi ve DTSO Başkanı Ahmet Sayar gerek düzenlenen toplantılarda gerekse de ikili görüşmeler de Diyarbakır ve Bölgemiz için uygun yatırım alanlarını ve bunlarla ilgili hazırlanan raporları ilgililerle paylaştıklarını söyledi. Sayar, "Özellikle bölgenin yerel potansiyelini harekete geçirecek  yenilenebilir enerji yatırımları, turizm yatırımları, tarıma dayalı endüstri yatırımları için yapılan fizibilite çalışmalarının yatırımcılarla paylaşıldığını" belirtti.

DTSO Başkanı, ayrıca, Başbakan yardımcısı Ali Babacan'a mevcut teşvik paketinin, bütün iyi niyetli çabalara rağmen istenilen düzeyde bir katma değer yaratmadığını, bu nedenle 2012 temmuz ayı itibariyle yürürlüğe giren son teşvik paketinin sonuçlarının gözden geçirilerek bölge lehine revizyon yapılması önerisi iletti. Teşvik paketinde bir revizyon söz konusu olması durumunda da, herhangi bir süre ve hak kaybına uğramadan en az 2013 yılındaki avantajlarla uzatılması talep edildi.

HABERE YORUM KAT