DTSİAD kuruldu

DTSİAD kuruldu

Tarımsal Sanayi sektörünün sorunlarına çözüm üretmek amacıyla Diyarbakır Tarımsal Sanayi İş Adamları Derneği kuruldu.

A+A-

Dernek Başkanı Mehmet Atik, “Tarıma dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesini İlimize kazandırmak için gayret göstereceğiz” dedi.

Tarımsal Sanayi sektörün sorunlarına karşı çözüm bulmak, ortak fırsatları değerlendirip politika belirleyicilere katkı sağlamak amacıyla Diyarbakır Tarımsal Sanayi İş Adamları Derneği (DTSİAD) kuruldu.

Derneğin Tarım politikaların belirlenmesinde tarımın hak ettiği değeri kazanmasında gönüllü elçilik yapmayı hedeflediklerini belirten Diyarbakır Tarımsal Sanayi İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atik, tarıma dayalı sanayinin ülkemiz için büyük fırsatları bünyesinde barındırdığını söyledi.'İhracat üsleri oluşturmalıdır'

Türkiye'nin Orta Doğuya ihracatında bölgede tarımsal ürünlerinin ağırlıklı olarak yer almasına rağmen bölgede tarıma dayalı sanayi üretimin olmaması ciddi rekabet yoksunluğuna sebep olduğunu anlatan Atik, “Tarıma dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesini İlimize kazandırmak için gayret göstereceğiz. Türkiye'nin Orta Doğuya ihracatında tarımsal ürünlerinin ağırlıklı olarak yer almasına karşın bölgede üretimin olmaması ciddi rekabet yoksunluğuna sebep olmaktadır. 2023'te 500 miyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için pazara yakın bölgelerde ihracat üsleri oluşturmalıdır''dedi.

'İstihdam da artıracaktır'

Hedefi tutturmak için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini belirten Atik ''ilimiz sınırlarında Mezopotamya'da üretilen tarımsal ürünlerin işlenmesini ve pazarlanmasını sağlamak, gerek Orta Doğu'ya gerek yurt içine yönelik tarımsal üretimde bulunmak isteyen firmaların sektörel kümelenmesini sağlamak, ciddi fırsatları Ülkemize kazandıracaktır. Böyle bir sanayi bölgesi Asırlık devlet projemiz olan GAP yatırımlarının katma değerini de kat be kat  artırıp bölgemizi önemli bir cazibe merkezi haline getirecektir. Sanayi bölgesinin kazandıracağı fırsatların yanında bölge ekonomisi de canlanacak ve bölgede istihdam da artıracaktır. Ayrıca iş adamlarımızın özellikle dış pazarda ortak hareket etmesini sağlayarak ve diğer sektörlerimize de örnek teşkil edecektir” diye konuştu.

'Ciddi kazanç sağlayacaktır'

Dernek bünyesinde pamuk çalışma grubu oluşturarak bölgede yetiştirilen pamuğun verim ve kalitesinin evrensel standartlara ulaşması için çalışmalar yapılacağını belirten Başkan Atik, “Ham maddeden nihai üretime tüm zincirinin bölgemizde yerleşmesini sağlayarak üreticilerimizin rekabet gücünü artırırken bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamak.

500 bin dekarlık alanda pamuk üretimi yapılmasına karşın bölgede pres aşamasından sonra üretim olmaması beyaz altın denilen pamuğun bölgeye katkısını sınırlı bırakmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak amacımız pamuk lisanslı deponun kurulmasını sağlayarak üreticilerimize ciddi bir kredilibite ve nakit akışı imkânı sağlamaktır. Böylece Sanayicimiz işlemiş olduğu pamuk balyalarının depoya koyarak aldığı sertifikayı bütün bankalarda nakdi teminat olarak değerlendirebilecektir.

Bu ise hem üreticimize hem de sanayicimize ciddi kazanç sağlayacaktır. İlerleyen aşamalarda sektörün diğer bileşenlerinin de bölgemize kazandırarak pamuk kozasının örneğin takım elbiseye dönüşünceye kadar tüm aşamaların bölgemizde kazandırılması amaçlanmaktadır. Pamuk doğru politikalarla altından da değerli hale gelmektedir. Bu konuda yapımı düşünülen Tekstilkent projesinin de en büyük destekçisiyiz” şeklinde konuştu.

Sektörün sorunlarına çözüm yolları geliştirmek; bu kapsamda politika belirleyicilere ve kamuoyuna bilgilendirme lobi faaliyetlerinde bulunma ve baskı oluşturmayı amaçladıklarını da ekleyen Başkan Atik, derneğin kurulmasında kendilerine destek olan Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı ve Tarım Müdürü Aziz Özçelik  başta olmak üzere katkı sağlayan işadamı arkadaşlarıma teşekkür etti.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT