1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTP'li Siyasetçi ve Başkanların barış girişimi
DTP'li Siyasetçi ve Başkanların barış girişimi

DTP'li Siyasetçi ve Başkanların barış girişimi

Diyarbakır’da DTP’li milletvekilleri, belediye başkanları ve parti yöneticileri Büyükkadı Köy’de Temmuz ayında bir gencin ölümüyle sonuçlanan olayın ardından aileler arasında husumetin büyümemesi ve barıştırılması için girişimde bulundu.

A+A-

17 Temmuz’da arazi kullanımı konusunda çıkan itilaf nedeniyle Erkan Orhan’ın ölümü üzerine köye bir ziyaret gerçekleştirildi. DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, İl Başkanı Nejdet Atalay, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile ilçe belediye başkanları ve parti yöneticileri olayın yaşandığı Büyükkadı Köy’de Orhan ailesini ziyaret ederek başsağlığı diledi. Milletvekili, başkanlar ve parti yöneticileri daha sonra kahvehanede mahalle muhtarı ve halkın görüş ve önerilerini aldı. Burada toplananlara hitap eden İl Başkanı Atalay, parti olarak asla tasvip etmeyecekleri bir olayın yaşandığını, sosyal barışın inşası konusunda mücadele verdiklerini söyledi. Atalay “Bizler parti olarak, halk olarak sürekli mazlumun, haklının, doğrunun, barışın yanında olduk. Bu felsefemizi ve siyasetimizi bugün olduğu gibi yarın da devam ettireceğiz. Dolayısıyla bu köyümüzde de sosyal barışın zedelenmesine yönelik gerçekleşen bu müdahaleyiasla tasvip etmediğimizi belirtmeliyiz. Doğru bulmadığımız hiçbir şeyin tarafı olmayız. Köylülerimizin birbirinin yüzüne bakabilmesi için aynı tarlayı sürebilmesi için bize ne rol düşecekse yerine getirmeye hazırız” diye konuştu.

 Halkın refahı ve huzuru için buradayız

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de parti olarak ve belediye başkanları olarak halkın refahı ve huzuru için çalıştıklarını söyleyerek “Biz sizler için çalışıyoruz. Ben diyorum ki biz kendi aramızda diyalog kuralım. Diyalog kurarsak hayırlı bir karar alacağız. Kimse birimizi cezaevine ve diğerimizi mezara göndermeye hakkı yoktur. Alacağımız bu hayırlı kararın önünde kimse engel koymasın ki huzurumuzu bozulmasın. Bizler konuşarak ve diyalogla eminim ki bütün sıkıntı ve sorunlarımızı aşacağız. Bize çözüm bulacağımız bir yol gösterin” şeklinde konuştu. 

Toplumsal barış bu halkın ihtiyacıdır

DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş da DTP’nin bölgede barışın inşası konusunda çok önemli bir misyonu ve rolü olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Yıllardan beri gerek ülkemizde gerekse bölgemizde barışın inşası için mücadele içerisindeyiz. Bu mücadelemizde de halkımızdan çok büyük destek görüyoruz. Çünkü toplumsal barış bu halkın gerçek ihtiyacıdır, bu yüzden bu halk kendi partisine bu kadar güçlü biçimde sahip çıkıyor. Hem genel toplumsal barışı hem de bugün bu köydeki özgün olaydan yola çıkarak bu köyde gerçekleştireceğimiz toplumsal barış; aynı zamanda partimizin gerçek misyonu gereğidir.” Yasaların bir yere kadar kamu vicdanını tatmin edebileceğini ancak toplumsal barışın inşası yönünde yetersiz kaldığına dikkat çeken Demirtaş “O noktada geleneklerimiz, kültürümüz devreye girer. O da bir hukuktur. Bugün o hukuku yerine getirmek için buradayız. Partimizin burada halktan aldığı güçle demokratik, meşru araçlarla barışı sağlamak için buradadır” diye konuştu. Köylüler daha sonra milletvekili, belediye başkanları ve partilileri uğurladı.