1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTP'li Kadınlar'dan Sert tepki
DTP'li Kadınlar'dan Sert tepki

DTP'li Kadınlar'dan Sert tepki

Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyesi kadınlar, bazı medya organlarında çıkan "Bağlar'ın DTP'li Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Öcalan'ın eşidir" şeklindeki haberlere tepki gösterdi. Gösteriye DTP Milletvekili Gültan Kışanak ve Belediye Başkanı Yur

A+A-

Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyesi kadınlar, bazı medya organlarında çıkan "Bağlar'ın DTP'li Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Öcalan'ın eşidir" şeklindeki haberlere tepki gösterdi. Gösteriye DTP Milletvekili Gültan Kışanak ve Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler de katıldı.

Geçtiğimiz günlerde eski PKK'lıların kurduğu nasname.com adlı haber sitesinde Diyarbakır'ın DTP'li Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler'in Ergenekon operasyonu sanığı emekli paşa Veli Küçük tarafından 1992 yılında PKK terör örgütünün Bekaa Vadisi'ndeki kamplarına gönderildiği iddia edilmişti. Avrupa'dan yayın yapan internet sitesi, Özsökmenler'e ait olduğunu iddia ettiği bir fotoğraf yayınlamıştı. Eski PKK'lı Şükrü Gülmüş, yayınladığı fotoğrafın 92 yılında PKK'nın Bekaa Vadisi'ndeki kampta çekildiğini öne sürüyor. Fotoğrafta Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler olduğu iddia edilen kadın, elinde Kaleşnikov tüfek ve terörist elbisesi içinde görülüyor.

Özsökmenler'in kampa geldiği günlerin bizzat tanığı olduğunu iddia eden Gülmüş yazıda, "Yurdusev Özsökmenler bal gibi Abdullah Öcalan'ın karısı. Dün gazetede görevi beni denetlemekti. Sonra yasal partiye geçti. Şimdi de Bağlar Belediyesi'yle Osman Baydemir ve tüm belediyeleri denetleyendir." ifadelerini kullanmıştı.

Sözkonusu yazı bazı medya organlarında yayınlanınca DTP'lilerin tepkisine neden oldu. Diyarbakır'da DTP üyesi kadınlar, Özsökmenler ile ilgili haberlere tepki göstermek için Bağlar Belediyesi önünde toplandı. Belediye otobüsleriyle kadınların taşındığı basın açıklamasına, yaklaşık 300 kadın katıldı.

DTP Diyarbakır Millevtekili Gültan Kışanak ve Bağlar Belediye Başkanı Özsökmenler'in de hazır bulunduğu basın toplantısında grup adına açıklamayı yapan Raziye Taşkıran, sözkonusu haberlerin halkın iradesiyle seçilmiş olan temsilcileri yıpratmak amacı taşıdığını iddia etti.

Saldırının çirkin ve pervasız olduğunu savunan Taşkıran şöyle konuştu: "Özsökmenler'e karşı başlatılan şiddet, karalama kampanyası hem Kürt halkının mücadelesine hem de bu mücadelede özgürleşen güçlenen ve kendini her alanda temsil gücüne kavuşturan kadına karşı bir saldırıdır. Bu saldırıyı genel saldırı ve imha konseptinin bir parçası olarak değerlendiriyoruz. Biz bu saldırıyı kınıyoruz, cevapsız bırakmayacağımızı belirtiyoruz."