1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTP'den Broşürlü Kapatılmama kampanyası
DTP'den Broşürlü Kapatılmama kampanyası

DTP'den Broşürlü Kapatılmama kampanyası

DTP, Anayasa Mahkemesi'nde 16 eylülde yapacağı savunma öncesinde 'DTP, demokrasinin teminatıdır; kapatılamaz, kapatılmamalıdır' başlıklı bir broşür hazırlayarak, yurtiçi ve yurtdışını hedefleyen bir destek kampanyası başlattı.

A+A-

DTP yöneticileri, 'Neden kapatılmamaları gerektiğini' anlatan broşürleri, gazetelerin Ankara temsilcilerini ziyaret ederek, dağıtmaya başladı. Broşürler ABD ve AB büyükelçiliklerine de götürülecek.'DTP kapatılamaz' vurgusu yapılan broşürde, 'Çünkü DTP'nin kapatılması düşünce ve ifade özgürlüğünü de ayaklar altına almaktır. İddianameye konu olan 141 eylemin 129'u yani yüzde 93'ü düşünce açıklama özgürlüğü ile ilgilidir' dendi.

'ARABULUCU MİSYONU BİÇİN' " DTP'yi kapatmanın 'Kürt sorununda çözümsüzlükte ısrar' anlamına geleceğinin belirtildiği broşürde, partinin kapatılmaması talebi şu gerekçelere dayandırıldı: 'Kürtlerin meşru taleplerini dile getiren, Meclisi bir çözüm yeri olarak gören bir partiyi kapatmak, çözümsüzlüğe ve farklı yollara kapı aralar. Bu tercih edilmemelidir. Bunun yerine arabuluculuk da dahil, demokratik açılımların gerçekleştirilmesinde misyon biçilen bir yaklaşım geliştirilmeli ve değerlendirilmelidir.

İSVİÇRE, ABD VE İspanya ÖRNEĞİ " Çünkü DTP bölücü değil birleştirici bir partidir. DTP, tekçi zihniyetin ürünü olan 'Türklük' temelli bir ulus yerine Türkiye ulusundan yana olduğu için bölücülükle suçlanmaktadır. İsviçre, İspanya, ABD gibi birçok ülkede bir dizi dil, kültür, etnik kimliğin varlığı tek bir İsviçre, İspanya, ABD ulusundan söz etmeyi engellemiyorsa, bu tür farklılıkları bir zenginlik olarak kabul etmek bir Türkiye ulusundan söz etmeyi de engellemez. Asıl bölücüler DTP'yi kapatmak isteyenlerdir.

'KAPATMA KARDEŞLİĞİN ALTINI OYAR'" Çünkü DTP halkların kardeşliğini savunmaktadır. Kapatma kararı halkların kardeşliğinin altını oyacaktır.

'DEMOKRATİK ÖZERKLİK' " DTP savunduğu demokratik özerklik nedeniyle de bölücülükle suçlanmaktadır. Oysa DTP bu projeyi toplumsal demokrasinin gelişmesi için önermektedir.'

AB'YE ÇAĞRI" Broşürde, Türkiyeli Aydınların DTP'nin yanında olduğu ve DTP'nin de Avrupa Birliği'nden ve Kopenhag Kriterleri'nden yana olduğu için kapatılmaması gerektiği görüşü DEsavunuldu.

Batman'lı başkana ROJ TV cezasıDTP'li Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, ''suçu ve suçluyu övmek'' suçundan yargılandığı davada, bir yıl hapis cezasına çarptırıldı, ceza 9 bin YTL para cezasına çevrildi.Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında, tutuksuz yargılanan sanık Kalkan hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, Kalkan'a terör örgütü yanlısı yayın yapan Roj TV'yi övücü tarzda konuşma yaptığı gerekçesiyle bir yıl hapis cezası verdi. Sanığın yargılanma sırasındaki davranışlarını dikkate alan mahkeme heyeti, verilen cezayı 10 aya indirdi. Heyet, daha sonra verilen hapis cezasını 9 bin YTL para cezasına çevirdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 1 Mart 2008'de Belçika'ya giden Kalkan'ın Roj TV'nin kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katıldığını ve burada yaptığı konuşmada, 'Yolum Roj TV'ye düştüğü zaman huzur buluyorum. Nasıl ki Müslümanlar için Mekke, Medine kutsal ise Kürtler için de Roj TV o kadar kutsaldır'' dediği belirtilmişti.

Hakkında, terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle dava açılan Kalkan'ın beş yıla kadar hapsi isteniyordu.