1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTP yerel seçimler için yeni strateji arayışında
DTP yerel seçimler için yeni strateji arayışında

DTP yerel seçimler için yeni strateji arayışında

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, seçim çevrelerinde olan milletvekillerini, yerel seçimlerde izlenecek stratejiyi ve belediye başkan adaylarını belirleme yöntemlerini konuşmak üzere Ankara'ya çağırdı

A+A-

Ahmet Türk, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, \'AKP, Kürtlerden neden daha fazla oy aldı cevabını veremiyoruz\' demişti. DTP, bu sorunun yanıtını bulmaya çalışıyor. Parti seçime \'Kürt sorununun çözümünde Kürtlerin temsilcisi\' durumuna gelmek için oyunu artırması gerektiği görüşüyle hazırlanıyor.

 

Parti Genel Merkezi\'nde yapılacak toplantıda, yerel yönetimler seçimlerine ilişkin çalışmalarda izlenecek strateji ve aday belirleme yöntemleri değerlendirilecek.

 

Toplantıda, DTP\'nin 16 Eylül\'de Anayasa Mahkemesi\'nde yapacağı sözlü savunma, Ergenekon davası, parlamentonun yeni yasama döneminde yapılacak çalışmalar da gündeme gelecek.

 

AKP\'YLE YARIŞILACAK • DTP milletvekilleri, yapılacak yerel seçimlerden umutlu. DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, bölgede devlet olanakları ve AKP olanaklarına karşı yarışacaklarını, zor bir seçim olduğunu ancak yine de umutlu olduklaranı belirterek, \'Çok büyük paralar döküyorlar. Devletin valisi ve emniyet müdürünü il başkanı gibi çalıştırıyorlar. Devletin bütün gücünü kullanıyorlar. Ancak Siirt\'te biz onların beklentilerini ters yüz edeceğiz\' dedi.

 

DİYARBAKIR\'DA • Diyarbakır\'da 22 Temmuz\'da yakalanan ivmenin düştüğü bir gerçek. Ancak kapatma davası oyları bir miktar artırırken, DTP\'nin kapatma davası da partiye avantaj sağladı. Diyarbakır\'da parti teşkilatına, partiye oy verenlere, DTP\'lilere ve tüm Diyarbakırlılara yönelik adayı da kapsayan çok geniş anketler yapılacak. Diyarbakır\'daki seçim, özellikle temsil sorunu açısından kiritik önem taşıdığından, il yönetimi parti yönetimince seçim yükünü kaldırıp kaldıramayacağı açısından \'incelemeye alınmış\' durumda.