1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTP seçim stratejisi için toplandı
DTP seçim stratejisi için toplandı

DTP seçim stratejisi için toplandı

Demokratik Toplum Partisi (DTP), yerel seçim öncesi stratejisini netleştirmek için Diyarbakır'da toplandı.

A+A-

Demokratik Toplum Partisi (DTP), yerel seçim öncesi stratejisini netleştirmek için Diyarbakır'da toplandı.

Demokratik Toplum Kongresi, 2. olağan toplantısı, Diyarbakır'da çok sayıda partilinin katılımıyla başladı. DTP Diyarbakır il binasında başlayan kongrede, DTP'nin yerel seçim öncesi stratejisi netleştiriliyor.

DEP eski Milletvekili Leyla Zana, halkın her zaman yanlarında olduğunu savundu.

Leyla Zana, "Dar günlerde halk her zaman bizimle yürümüştür. 30 yıldır halk bizim yanımızda oldu. Halk biliyor kimin ne yaptığını çok çabuk duyuyor. Bunu iyi bilmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin gündemine göre gidilmesi halinde gündem sapması yaşanacağını ifade eden Zana, şunları söyledi: "Onun için kendi gündemimizi kendimiz belirlemeliyiz. Türkiye'nin birkaç önemli sorunu vardır. Bir Ermenistan, diğeri Kıbrıs ve diğeri de Kürt sorunudur. Cumhurbaşkanı Ermenistan'a gitti. İyi, gerçekten Kıbrıs ve Ermeni sorunun çözülmesini istiyoruz. Eğer bu sorunlar çözülürse Kürt sorunu da çözülür. Şimdiye kadar Ergenekoncular da sorunların çözümünü engellediler. Onun için Kürtler çok dikkatli olmalı. Ergenekoncuları sorgularken, Erdoğan'ın yakasına yapışıp sorumluların yargılanması için dayatmalıdır."

Yerel seçimlere de değinen Zana, "Yönünüzü halktan şaşırır, hırsızlık ve ranta bulaşırsan bu halk seni affetmez. Bu da halkımızın ulaştığı seviyeyi gösteriyor. Onun için aday olacaklar veya seçilecekler çok iyi düşünmeli. Benim önerim odur ki, görevini yapmayanlar halk mahkemeleri tarafından yargılansın. Cezayı halk vermeli. Halkımız bu seviyeye gelmiştir. Halka hizmet bir sorumluluktur ve kutsaldır. Hepimizin umutları var. Umudumuz büyüktür. Kürtler kendi statülerini kendisi belirleyecektir." diye konuştu.

'Yerel seçimler öncesi aday kriterleri ile belirleme yöntemi' netleştirileceği kongre yarın sona erecek.

'Demokratik Toplum Kongresi'nin misyonu, halk meclisi, birleşme ve yapılanma süreci' başlıklı gündem maddeleri ise tartışılıyor.

Kongreye halk delegeleri, DTP il başkanları, PM üyeleri, milletvekilleri ve belediye başkanlarının katılımıyla 3. defa toplanırken, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk katılmadı.