1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTP Faili Meçhul Kalan Kürt Cinayetleri İçin Ergenekon'a Müdahil Olacak
DTP Faili Meçhul Kalan Kürt Cinayetleri İçin Ergenekon'a Müdahil Olacak

DTP Faili Meçhul Kalan Kürt Cinayetleri İçin Ergenekon'a Müdahil Olacak

DTP İnsan Hakları ve Hukuk Komisyonu Başkanı Bengi Yıldız Eylül'ün ilk yarısınd Batman, Silvan ve Diyarbakır'da faili meçhul cinayetlerde yakınlarını yitirenlere Ergenekon'u anlatıp, onların davaya müdahil olmasını sağlayacaklarını anlattı.

A+A-

Demokratik Toplum Partisi(DTP) Ergenekon soruşturmasına 1990\'larda öldürülen ve fail meçhul kalan Kürt aydınlar, ii insanları üzerinden müdahil olacak.

 

bianet\'in görüştüğü DTP İnsan Hakları ve Hukuk Komisyonu Başkanı Bengi Yıldız önceki ay yapılan Parti Meclisi ve Merkez Yürütme toplantısında Ergenekon sürecine müdahil olma kararı aldıklarını\' söyledi.

 

Yıldız ilk etapta Kürt hareketinin önde gelenleri, belediye başkanları gibi siyasi kadrodan faili meçhul cinayetlerde öldürülenlerin ailelerinin müdahil olacaklarını belirtti.

 

Yıldız daha sonra Batman\'da Silvan\'da, Diyarbakır\'da toplantılar yapıp, oralarda bu faili meçhul cinayetlerde yakınlarını yitirenlerle görüşeceklerini, onlara Ergenekon\'u anlatacaklarını ve sivil toplum örgütleriyle birlikte onların davaya müdahil olmalarını sağlayacaklarını\' söyledi.

 

\'Fail meçhullerle yakınlarını yitirenlerin çoğu yoksul aileler, onlara hukuksal yardımda bulunacağız. Davadan önce de bu ailelerin Ankara ve İstanbul\'a toplu olarak gelmelerini sağlayacağız, bu organizasyonları sivil toplum örgütleriyle birlikte yapmayı düşünüyoruz. 1-15 Eylül arasında bu toplantıları yapacağız.\'

 

\'Fırat\'ın doğu yakası bu iddianamede yok. O zaman iddianamenin bu tarafını bizim doldurmamız lazım. Güçlü bir şekilde müdahil olalım ki kapsamlı osun...\'

 

Yıldız \'Ergenekon\'un aslında devletin ta kendisi olduğunu, soruşturmanın biraz da \'kendini\' aklama olayı olduğunu\' söyledi.

 

Milletvekili Pervin Buldan, Eşi Savaş Buldan\'ın 1994\'te öldürülmesiyle ilgili bilgilerin Ergenekon iddianamesinde yer

 

almasının ardından davaya müdahil olacağını bianet\'e açıklamıştı.

 

Faili meçhullerden bazıları

 

Behçet Cantürk ve şoförü Recep Kuzucu 14 Ocak 1994\'te zırhlı otomobilini durduran polis yeleği giymiş kişilerce kaçırılmıştı. Cesetleri bir gün sonra Sapanca\'da bir parkta bulunmuştu. 25 Şubat 1994\'te Cantürk\'le ilişkisi olduğu öne sürülen avukat Yusuf Ekinci de, Ankara çıkışında ölü olarak bulunmuştu.

 

Savaş Buldan 2 Haziran 1994\'te İstanbul Yeşilyurt\'taki Çınar Oteli\'nde, beraberinde arkadaşları Adnan Yıldırım ve Hacı Karay olduğu halde kaçırıldı. Cesetleri, 4 Haziran 1994\'te Bolu-Yığılca ilçesinde, Yukarıkaraş köy yolunda bulundu.

 

27 Mart 1994\'te İstanbul Aksaray\'da, oto galerisi sahibi Diyarbakır Liceli Fevzi Aslan ve yeğeni Salih Aslan, yazıhanelerinde, polis olduklarını söyleyen kişilerce, gözaltına alındı. Bir gün sonra, Kınalı-Sakarya TEM Otoyolu\'nun Hendek gişelerine yakın bölgede ölü olarak bulundular. Balistik inceleme sonucu, Behçet Cantürk cinayetinde kullanılan silahla Fevzi ve Salih Aslan\'ı öldüren silahın aynı olduğu ortaya çıktı.

 

HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile ilçe yöneticisi Ebubekir Deniz 25 Ocak 2000\'de ifade vermek üzere Silopi Jandarma Karakolu\'na gittiler. O günden sonra kendilerinden haber alınamadı.

 

Tanış ve Deniz\'kaybolduktan\' beş yıl sona, 2005\'te Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) 25 Ocak 2001\'de kaybolan Tanış ve Deniz\'le ilgili başvuruda Türkiye\'yi toplam 150 bin Euro ödemeye mahkum etti.