1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTP ana dilde eğitim için yürüyüş düzenledi
DTP ana dilde eğitim için yürüyüş düzenledi

DTP ana dilde eğitim için yürüyüş düzenledi

Demokratik Toplum Partisi (DTP) hafta sonu yaptığı ve 2 gün süren 2. Demokratik Toplum Kongresi'nin ardından ana dilde eğitim yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşte ön saflarda mavi önlüğü ve üniformaları ile yer alan ilk ve ortaöğretim öğrencileri, Abdullah

A+A-

Demokratik Toplum Partisi (DTP) hafta sonu yaptığı ve 2 gün süren 2. Demokratik Toplum Kongresi'nin ardından ana dilde eğitim yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşte ön saflarda mavi önlüğü ve üniformaları ile yer alan ilk ve ortaöğretim öğrencileri,  Abdullah Öcalan lehine slogan attı.

Turgut Özal Bulvarı üzerindeki Demokratik Toplum Partisi İl Başkanlığı önünde toplanan grup önce çalınan müzik eşliğinde halay çekti ve Abdullah Öcalan lehine slogan attı.

Daha sonra polisin yoğun güvenlik önlemi altında yürüyüşe geçen grubun ön sıralarında DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, Genel Başkan Yardımcıları Emine Ayna, Kamuran Yüksek, Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Selahattin Demirtaş, Bengi Yılmaz, Fatma Kurtalan, Gülten Kışanak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ilçe, belde belediye başkanları yer aldı.

Yürüyüş sırasında kortejin önüne geçen ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ellerinde taşıdıkları pankartlarla Abdullah Öcalan lehine slogan attı.

Yaklaşık yarım saat süren yürüyüş, Büyükşehir Belediyesi'nin Ofis'teki Konukevi'nde sona erdi. Konukevi'nin üst katına çıkan protokoldekiler kalabalığı selamladı ve konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda Kürk halkının ana dilde eğitim yapmasının temel hakkı olduğu vurgulandı.

Yürüyüş ve miting olaysız sona erdi.