1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTP, Diyarbakır adaylığı netleşiyor
DTP, Diyarbakır adaylığı netleşiyor

DTP, Diyarbakır adaylığı netleşiyor

DTP'de, Diyarbakır Belediye Başkanlığı için farklı adaylar da konuşuluyor. 'Diyarbakır kaledir düşürülemez' diyerek Başbakan Tayyip Erdoğan'a meydan okuyan Osman Baydemir'in aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyor, ancak Diyarbakır için Leyla Zana ve

A+A-

Yerel seçimleri referanduma dönüştürmeyi hedefleyen DTP, bölgede AKP\'yi geride bırakarak, Kürt sorununda tek muhatap olmayı planlıyor. DTP yönetimi, en az 106 belediye kazanarak son seçimlerdeki başarısını ikiye katlamak istiyor. Kasımda adaylarını açıklayacak olan DTP\'de, Diyarbakır Belediye Başkanlığı için farklı adaylar da konuşuluyor. \'Diyarbakır kaledir düşürülemez\' diyerek Başbakan Tayyip Erdoğan\'a meydan okuyan Osman Baydemir\'in aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyor, ancak Diyarbakır için Leyla Zana ve Hatip Dicle\'nin de ismi geçiyor.

BAŞARILILARA VİZE• Demokratik Toplum Kongresi\'nin yerel seçim gündemiyle geçen ay Diyarbakır\'da yaptığı toplantıda seçim startı veren DTP, yerel seçim hazırlıklarını sürdürüyor. Ahmet Türk ve Emine Ayna başkanlığında oluşturulan 25 kişilik komisyon, yedi bölgede aday adayları için nabız yoklamaya başladı. DTP yönetimi, elindeki 55 belediyede başarılı yönetimlerin devam etmesi, başarısız yönetimlerin de değiştirmeyi planlıyor.

HEDEF TEK MUHATAP• Parti yönetimi, \'kale\' olarak gördüğü yerleri korumak ve geçen dönem AKP\'ye kaptırdığı belediyeleri de geri kalmak istiyor. Halen elinde bulunan Diyarbakır, Batman, Tunceli, Hakkâri, Şırnak il belediyelerine Muş, Mardin, Siirt, Bitlis, Bingöl, Van Iğdır, Ağrı belediyelerine de eklemeyi hedefliyor. DTP, en az 106 belediye kazanarak geçen seçimde kazandığı 53 belediyeyi ikiye katlayarak, AKP\'yi geride bırakmayı ve bölgenin birinci partisi olmak istiyor.

KALE SAVAŞI• Başbakan Erdoğan\'ın \'Diyarbakır\'ı istiyorum\' açıklamasından sonra, DTP ile AKP arasında Diyarbakır rekabeti de iyice kızıştı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir\'in \'Diyarbakır kaledir düşürülemez\' diyerek Başbakan\'a meydan okuduğu açıklaması da parti tabanında büyük destek bulurken, Baydemir\'in, yeniden aday gösterilmesi şansını arttırdı. Parti kulislerine göre Baydemir, yeniden aday olacağına garanti gözüyle bakıyor.

DİCLE VE ZANA SEÇENEĞİ• DTP kulislerinde Diyarbakır için DEP eski milletvekilleri Leyla Zana ve Hatip Dicle\'nin de ismi geçiyor. Memnu hakları iade edilen DEP\'lilerden Leyla Zana adaylığa sıcak bakmazken, Hatip Dicle\'nin de aday olmak istediği belirtiliyor. Dicle\'nin aday gösterilmesi halinde Baydemir\'e de Van Belediye Başkan adaylığının teklif edileceği dile getiriliyor. Baydemir\'in bu seçeneği kabul etmeyeceği, Diyarbakır\'da ısrar edeceği ifade ediliyor. Van için konuşulan bir diğer isim de eski DEP\'li Selim Sadak.