1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTK’nin önceliği Öcalan’ın özgürlüğü
DTK’nin önceliği Öcalan’ın özgürlüğü

DTK’nin önceliği Öcalan’ın özgürlüğü

Hafta sonu yapılan olağanüstü kongre ile DTK Eşbaşkanlığı’na seçilen Leyla Güven, DTK’nin temel gündeminin Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt ulusal birliğinin sağlanması olduğunu ifade etti.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) 1. Olağan Kongresi'ni gerçekleştirerek, eşbaşkanlıktan çalışma tarzına kadar birçok noktada yenilenmeye gitti. Geçtiğimiz hafta sonu DTK 1. Olağanüstü Kongresi’nde eşbaşkanlığa seçilen Leyla Güven, yeni süreçte yapacakları çalışmalara ilişkin bilgi verdi.
 
Türkiye ve Kürdistan açısından olağanüstü bir süreçten geçildiğine işaret eden Güven, Bölgede süren özyönetim direnişine dikkat çekti. Özyönetim talebine karşı devletin yürüttüğü yıkım politikasının devam ettiğini dile getiren Güven, “Savaş Kürdistan halkı şahsında ezilen tüm halkları hedef alıyor” dedi.
 
DTK kendisini yeniledi
 
Güven, kongrenin yaşanan süreç karşısında örgütlülüğü güçlendirmek ve tüm gelişmelere cevap olabilmek amacıyla yapıldığını belirterek, DTK'nin ayrıca kendisini yenilemek için böylesi bir kongreye ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Güven, halkların taleplerine cevap olabilmek, onları doğru temelde temsil etmek amacıyla kongreye gittiklerini ve kongrenin de yeni bir sürece başlangıç olduğunu aktardı.
 
“Çözüm için çaba göstereceğiz”
 
DTK'nin yaşanan tüm gelişmelere cevap olacağını dile getiren Güven, “Kongre’de verilen mesajlar son derece önemliydi. Hem Ortadoğu'da bir dizayn söz konusu bu dizayn da Kürtler söz sahibidir. Kürtler bu durumda elbette suskun kalmayacak. DTK'de bu bağlamda halkın talep ettiği doğrultuda bir çözümün gelişmesi için çaba gösterecek” dedi.
 
“Örgütlülüğü esas alacağız”
 
Güven, çalışmalarının halktan ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan 14 komisyon üzerinden yürütüldüğünü yineleyerek, komisyonların yaşanan süreç karşısında önemli bir misyona sahip olduğunu kaydetti. Güven, bugüne kadar yürüttükleri çalışmaları daha başarılı bir noktaya getirmek için seçilen yeni delegeleri doğru temelde konumlandırıp örgütlülüğü esas alacaklarını bu kapsamda yeni sürece cevap olacağını söyledi.
 
Sur’a ilişkin çalışmalar yürütülecek
 
Sur’daki kamulaştırma kararına da değinen ve bu kapsamda çalışmalarının olacağını ifade eden Güven, “Sur'daki kamulaştırma politikası ile bir tarih yok olmak isteniliyor. Tam da bu noktada DTK bunun karşısında duracak ve doğru temelde halkı bilgilendirecek. Bunun gibi gelişen güncel siyasal gelişmeler karşısında politika belirleyip bunları hayata geçirecek” diye konuştu.
 
Temel gündem Öcalan’ın özgürlüğü
 
Bütün sivil toplum kuruluşları ve özelikle Kürt partileri ile ortak bir çalışma yürüteceklerini söyleyen Güven, özelikle Öcalan üzerindeki tecrit buna paralel olarak bölgede yürütülen savaşa karşı çalışmalar yürüteceklerini ifade etti. Güven, yeni süreçte yapacakları çalışmaları şöyle açıkladı:
 
“Yenilenen genel kurul ile birlikte savaşa karşı duracak bir politika izleyeceğiz. DTK'nın bundan sonraki temel hedefi Kürt ulusal birliğini sağlamak olacak. Yıllardır PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan'ın dört parça Kürdistan'ın bir araya gelip bir konferans yapması talebi vardı. Ancak bir türlü hayata geçirilmedi. DTK, konferansın bir an önce yapılması için çalışmalara başlayacak. Yine Ortadoğu başta olmak üzere dört parça Kürdistan'ın sorunlarına ortak bir paydada müdahil olup söz söyleyeceğiz. Rojava'daki statünün tanınması için yürütülen bütün çalışmalara dahil olacağız” 

HABERE YORUM KAT