1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTK'nin kadın ve sağlık çalıştayı başladı
DTK'nin kadın ve sağlık çalıştayı başladı

DTK'nin kadın ve sağlık çalıştayı başladı

Demokratik Toplum Kongresi'nin 'Kadın ve Sağlık' konulu Çalıştayı Diyarbakır'da başladı. Çalıştay'ın açılış konuşmasını yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, cinsiyetçi uygulamalar ve savaşın kadın üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi tarafından Diyarbakır Eczacılar Odası'nda düzenlenen "Kadın ve Sağlık" konulu çalıştay başladı. Çalıştaya; DTK Daimi Meclis Üyesi ve Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Bağlar Kadın Kooperatifi, Kocaeli Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Samsun Üniversitesi'nden kadın öğretim görevlileri, Ekin Ceren Derneği, SES Van, Urfa, Batman, Mardin, İstanbul şubelerinden kadın üyeleri, Hebun LGBT, KAOS GL, Sosyalist Feminist Kolektifi ve SELİS çalışanları katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan DTK Daimi Meclis Üyesi Emine Ayna, kadının biyolojik kimliğinden dolayı karşı karşıya kaldığı sağlık sorunu ve sağlık alanında çalışan kadınların yaşadıkları sorunlar olduğunu belirterek, kadın ve sağlık sorunun ortadan kaldırılması için ciddi bir araştırmanın yapılmasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Ayna, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine varan durumlar ortadan kaldırılmadan ve doğru bir çözüme kavuşturulmadan doğru sonuçların elde edilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Ayna, yakın zamanda bir araştırma yaptığını ve araştırmanın sonucunda genelevde bulunan kadınların tümünün tecavüze uğradıktan sonra sevgilisi ya da ailesi tarafından geneleve satıldığını öğrendiğini aktararak, "Peki bunu niye söylüyorum? Bununla ilgili bir rahatsızlık yaşanmıyor. 3 yaşındaki bir çocuğun tecavüze uğraması ile ilgili bir rahatsızlık yaşanmıyor artık" dedi. Bu ve bunun gibi birçok olayların sürekli olarak yaşandığına dikkat çeken Ayna, yaşananlardan rahatsızlık duyulmadığı müddetçe sorunların da çözülemeyeceğini vurguladı. ABD'de yapılan bir araştırmayı da hatırlatan Ayna, sadece ABD'de bir dakikada 90 kadının tecavüze uğradığını ifade ederek, "Sadece kadın kimliğinden dolayı her şeyin reva görünmesi, zaten akıl sağlığının olmamasındandır" dedi.

Kürdistan'daki savaşa dikkat çeken Ayna, savaş durumundan dolayı sağlıksız bir yaşamın çıktığını ve herkesin buna tanıklık ettiğini belirterek, "Onun da ötesinde savaşın kadın üzerinde bıraktığı izler çok farklı. Bu anlamda burada böyle bir çalıştay yapılıyorsa savaşta yaşananlara ilişkin de ibarelere yer verilmelidir" diye kaydetti. Çalıştay, açılış konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

ANF