1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTK'nin gündemi gelecek
DTK'nin gündemi gelecek

DTK'nin gündemi gelecek

Çatışmaların sürdüğü bölgenin geleceği için olağanüstü kongre kararı alan DTK, özyönetim gündemiyle toplanıyor.

A+A-

Bini aşkın kişinin katılacağı kongrede, Kürtlerin ve bölgenin geleceğini belirleyecek tarihi önemde kararların alınması bekleniyor.

Özyönetim taleplerine devletin saldırıyla karşılık vermesi üzerine gündeme gelen "kopuş" da kongrenin tartışma gündemleri arasında olacak. DTK Başkanlık Divanı Üyesi Hilmi Aydoğdu, kongre sonuçlarının halkın taleplerine cevap olacağını söyledi.


Kürtlerin özyönetim taleplerine son yüzyılın en büyük imha harekâtıyla karşılık verilerek bölgenin savaş alanına çevrilmesi, Demokratik Toplum Kongresi'ni (DTK) harekete geçirdi. Bölgedeki bütün sivil toplum örgütlerini kendi çatısı altında toplayan DTK, Olağanüstü Genel Kurul kararı alarak, 26-27 Aralık tarihlerinde Diyarbakır'da toplanıyor. Kürtlerin geleceğini belirleyecek önemde olan kongrenin katılımcıları da geniş tutuldu.
 
Bin kişi katılacak


501 DTK delegesinin yanı sıra DBP-HDP il eşbaşkanları, MYK'leri, belediye eşbaşkanları, milletvekilleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katılacak. Katılımın binin kişinin üzerinde olması beklenen kongrenin ilk gününde, DTK Eşbaşkanalrı Hatip Dicle ve Selma Irmak, HDK Eşsözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek'in birer konuşma yapacak.
 
Tek gündem özyönetim


Kongrenin tek gündemi Kürt halkının kentlerde ilan ettiği ve sahiplendiği "özyönetim" olacak. AKP hükümetinin, özyönetim taleplerine saldırı, imha ve işgal harekatlarıyla karşılık verilmesi üzerine acil toplanma kararı alan kongrede, Kürtlerin geleceğine dair önemli tartışmalar yürütülecek. İmha konseptine karşı "ayrılma" da dahil özyönetimin pratikleştirilmesine dair birçok boyutunun masaya yatırılacağı kongrede, binlerce yıldır salt sorun üreten merkezi anlayıştan kopuş olan özyönetimin nasıl yaşam bulacağı ve inşa edileceği üzerinde durulacak.
 
Kaostan çıkış formülü


Aynı zamanda ulus devletin yarattığı kaostan çıkış formülü olan özyönetimin tüm boyutlarıyla ele alınacağı kongrenin özyönetimin hayat bulması için büyük sorumluluk alması bekleniyor. Kürtlerin statü talebinin vücut bulmuş hali olan özyönetimin Kürdistan'ın tüm kentlerinde, ilçelerinde ve köylerinde sahiplenilmesi ve pratikleştirilmesi için öncülük rolünün tartışılacağı kongrede, bölgede yaşananlara karşı geliştirecek tutumlar ve yaklaşımlar da belirlenecek.
 
'Kongre halkın taleplerine cevap olacak'


Kongrenin gündemine dair konuşan DTK Başkanlık Divanı Üyesi Hilmi Aydoğdu, böyle bir süreçte demokratik bir toplum inşa edilebilmesi için mücadele edenler adına adımların atılması gerektiğine dikkat çekti. Aydoğdu, "Bizim burada yapacağımız çalışmalar ortaya çıkacak deklarasyonla bütün kesimlerin çözüme katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Böyle bir inancımız vardır. Mevcut savaş ortamından nasıl çıkabiliriz? Şehir ve ilçe ablukalarını nasıl kıracağız? Bütün kurumların ortaklaşacağı bir deklarasyon üzerinde tartışma yürüteceğiz" dedi. Olağanüstü kongrede çıkacak sonuçların halkın taleplerine cevap olacağını düşündüklerini söyleyen Aydoğdu, "Çözüm adına Türkiye'yi aydınlığa götüreceğine inanıyoruz" dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT