1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTK'nin dil kampanyasına destek
DTK'nin dil kampanyasına destek

DTK'nin dil kampanyasına destek

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle başlattığı "Kent, kasaba ve belediyelerimize Kürdistani kimliğini yeniden kazandıralım" kampanyasına destek veren Eğıitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbak

A+A-

Eğitim Sen Diyarbakır şubeleri, 21 Şubat Dünya Anadil Günü'ne ilişkin 1 Nolu Şube binasından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı İkram Atabay, Kürt halkına açılan savaşla birlikte anadil üzerindeki baskıların da savaşın bir parçası haline getirildiğine işaret etti.

Ülkede milyonlarca kişinin anadilini konuşamadığının hatırlatan Atabay, "Birçok yerde ana dillerini konuşamayan insanlar var. Aynı zamanda anadilde eğitim hakkının engellenmesi en büyük haksızlıktır. Milliyetçi ve ırkçı saldırılara maruz kalınıyor. Her birey kendi anadilinde eğitim almalıdır " dedi.

DTK'nin başlattığı, "Kent, kasaba ve belediyelerimize Kürdistani kimliğini yeniden kazandıralım" kampanyasına destek vereceklerini belirten Atabey, "Kürtçe eğitim veren okullarımızın vermiş olduğu bu çabayı kutluyoruz" diyerek, anadil için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler