1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTK’den yasaklara rağmen alanlarda olma çağrısı
DTK’den yasaklara rağmen alanlarda olma çağrısı

DTK’den yasaklara rağmen alanlarda olma çağrısı

DTK, Newroz kutlamalarının yasaklanmasını kınayarak, “halkımızı bu yasakçı zihniyeti aşarak Newroz etkinliklerine yaşadığı her yerde en görkemli bir şekilde direniş ruhu ile katılmaya çağırıyoruz” dedi.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Newroz kutlamalarının yasaklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Türkiye demokrasi güçlerinin ve esas olarak da halklarının yakın tarihin en kaotik darbe sürecini yaşadığının belirtildiği açıklamada, “Bütün demokrasi güçleri ve muhalif kesimler AKP hükümeti ve devletin her türlü anti-demokratik baskıları ve saldırılarıyla nefes alamaz, düşünemez ve konuşamaz bir duruma getirilmek istenmektedir.

Kürt sorununun çözümü amacıyla başlatılan süreç sonlandırılmış, yeni ve daha kapsamlı bir savaş konsepti ile Kürt halkına ve şehirlerine yönelik saldırılar büyük katliamlarla sürdürülmektedir. Onbinlerce asker ve polisin Kürt kentlerine yönelik kuşatmaları aylardır derinleştirilerek ve genişletilerek sürdürülmekte, bu saldırılar sonucunda bini aşan sivil insanımız katledilmiş, binlercesi ağır yaralanmış, yüzbinlerce Kürt yaşadığı yeri terk ederek göç etmeye zorlanmıştır" denildi.
 
 
Açıklamada, tam da böylesi bir zamanda tüm halkların, bütün baskılarına ve sindirme girişimlerine rağmen Türkiye'nin değişik il ve ilçelerinde gerçekleştirmek istedikleri Newroz etkinliklerinin haksız, hukuksuz ve meşruiyeti olmayan yasakçı zihniyet nedeniyle engellenmek, yasaklanmak istendiği vurgulandı.

1980 ve 1990'lı yıllarda da aynı yöntemlere başvurulduğunu ancak, halkların ve demokrasi güçlerinin birlik, kardeşlik ve demokrasi mücadelesini engellenemediğinin belirtildiği açıklamada, “Bugün çok daha güçlü bir bilinçle, iradeye ve örgütlü güce sahip olan başta Kürt halkı olmak üzere, tüm demokrasi güçlerinin 'direnerek Kazanacağız' şiarıyla gerçekleştirecekleri Newroz etkinliklerini yasaklarla engellemek mümkün değildir. Newroz, halkımızın direnişinin ve yeni yaşamı örgütleme ve geliştirme iradesinin en yüksek noktada yaşandığı tarihi bir gündür. Başta Kürt halkı olmak üzere Tüm Türkiye ve Kürdistan halkları ve demokrasi güçleri Newroz'un bu tarihi özelliği ve önemini en üst düzeyde bilince çıkararak Yasakçı zihniyeti aşacak ve Newroz'u her zaman olduğu gibi en görkemli bir direniş ruhu ile karşılayacak ve yaşayacaktır” ifadelerine yer verildi.
 
Yasakçı zihniyetini ve anti-demokratik uygulamalarını kınayan DTK açıklamasında halkı yaşadığı her yerde bu yasakçı zihniyeti aşarak Newroz etkinliklerine en görkemli bir şekilde katılmaya çağırdı.

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT