1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTK’den Çarşema Sor mesajı
DTK’den Çarşema Sor mesajı

DTK’den Çarşema Sor mesajı

DTK Halklar ve İnançlar Komisyonu, Êzidîlerin Çarşema Sor bayramını yayınladığı mesaj ile kutladı.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Halklar ve İnançlar Komisyonu, Êzidî halkının Çarşema Sor (Kızıl Çarşamba) bayramını yayınladığı mesaj ile kutladı.

 

Bin yıllardan beri Mezopotamya coğrafyasında Çarşema Sor bayramı kutlandığı belirtilerek, bu bayramın son dönemde savaş ve yaşanan katliamlar dolayısıyla anlamı ve muhtevasına uygun bir bayram olarak kutlanmadığı vurgulandı. Katliamlara en fazla Êzidî halkının maruz kaldığının hatırlatıldığı açıklamada, “Kürt halkının otantik yapısını bin yılardan beri bin bir zorluk ve katliamlara rağmen yaşatmış Kürt Êzidî toplumu, coğrafyamızın vazgeçilmez bir rengidir ve rengi olmaya devam edecektir” denildi.
 
2014 yılında Şengal'de imha amaçlı yaşatılan 73'üncü fermanın Êzidî toplumunun başına neler geldiğine dair çarpıcı bir örnek olduğuna dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:
 
“Buna karşı verilen kurtuluş mücadelesi de Êzdî inanç topluluğu içinde bildiğimiz direnişçi gelenek gerçekliğinin günümüzde yeniden dışa vurumunun bir göstergesidir. Bu bayram vesilesiyle Êzidî halkımızın yanında olduğumuzu belirtir, özgürlükleri için verdikleri mücadeleyi desteklediğimizi yineleyerek bayramlarını en içten duygularımızla kutlarız. Gelecek Çarşemba sor bayramlarının özgür bir ortamda Êzdixan'da kutlanmasını temenni ederiz” 

HABERE YORUM KAT