1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTK'den 1 Mayıs mitingi çağrısı
DTK'den 1 Mayıs mitingi çağrısı

DTK'den 1 Mayıs mitingi çağrısı

DTK, bhölgenin birçok ilinden emekçinin katılımıyla 1 Mayıs mitinginin Batman'da düzenleneceğini belirterek, herkesi 1 Mayıs mitingine katılmaya çağırdı.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 1 Mayıs'ta Batman'da düzenlenecek mitinge ilişkin DTK binasın önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya DTK Başkanlık Divanı üyelerinin yanı sıra, Diyarbakır'da bulunan emek örgütleri ve Barış Anneleri katıldı. Açıklama yapan DTK Başkanlık Divanı üyesi Saliha Aydeniz, Türkiye'de var olan tekçi ve yok sayan zihniyete karşı tüm işçi, emekçi ve halkların kendi renk ve özgünlükleri ile örgütlenmesi gerektiğini belirterek, “1 Mayıs'ın şanlı tarihinden yola çıkarak bu günlere geldiğimizde işçinin, emekçinin sistem tarafından hala sömürüldüğüne, en zor şartlarda çalıştırıldığına, yok sayıldığına, tanık olmaktayız” dedi.

'7 Haziran'a yansımalıdır'

Başlangıçta sömürüye karşı geliştirilen emek mücadelesinin bir ürünü olan 1 Mayıs'ın artık sadece işçi ve emekçilerin değil; toplumun tüm ezilenlerinin ve yok sayılanlarının ortak bayram ve direniş günü haline geldiğini söyleyen Aydeniz, “1 Mayıs ruhu, işçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin birlikte kendi renkleriyle mücadelelerinin açığa çıkardığı demokrasi bloğunun rolü ile bütünleşerek Newroz coşkusuyla 7 Haziran'a yansımalıdır” şeklinde konuştu.

1 Mayıs'ın bölgede bulunan birçok kentin katılımı ile Batman'da kutlanılacağını hatırlatan Aydeniz, DTK bileşenleri olarak 1 Mayıs'ta Batman'da yapılacak mitinge katılarak Taksim 1 Mayıs'ını selamlayacaklarını ifade etti. Aydeniz, herkesi bölge mitingine katılmaya çağırdı.

 

(DİHA)

HABERE YORUM KAT