1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTK'dan kutlu doğum haftası açıklaması
DTK'dan kutlu doğum haftası açıklaması

DTK'dan kutlu doğum haftası açıklaması

DİYARBAKIR- Demokratik Toplum Kongresi (DTK) İnanç Komisyonu bileşenleri, Kutlu Doğum Haftası nedeni ile basın açıklaması düzenledi.

A+A-

DTK İnanç Komisyonu birleşenlerinden Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER) ile Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) üyeleri, Diyarbakır'da 19 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.

DTK binasında düzenlenen toplantıya DTK İnanç Komisyonu Sözcüsü Fevzi Köz, DİAY-DER Diyarbakır Şube Başkanı Zahit Çiftkuran, DİAY-DER İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Ekrem Baran ile çok sayıda din adamı katıldı. DİAY-Der Diyarbakır Şube Başkanı Zahit Çiftkuran, Türkiye'deki tüm derneklerle beraber DTK çatısı altında Hz. Muhammed'in Kutlu Doğum Haftası'nı Nevruz alanında görkemli bir şekilde kutlayacaklarını söyledi.

Çiftkuran, "İslamiyet'ten önceki yaşam, yaşanılabilecek bir yaşam değildi. İçinde faizin, fuhşun, insanların özellikle kadına değer verme temelinde İslamiyet'ten önceki yaşam kesinlikle iyi bir yaşam değildi ama Hz. Muhammed'in gelişinden sonraki yaşam hem ahlak bakımından, hem hukuk bakımından, hem de adalet bakımından her şeyiyle değişmiştir. Ama Hz. Muhammed'in yaşamından sonra İslamiyet özünden uzaklaşarak halklar bunu kendi çıkarları için kullanmış, yani kısaca İslamiyet özünden uzaklaşmıştır" dedi.

İslamiyet'in özünde hak, hukuk, özgürlük, eşitlik gibi kavramları barındırdığını söyleyen Çiftkuran, Nevruz alanında kutlama yapacaklarını belirtti.

(EMA-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT