1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTK'dan Ezidi konferansı
DTK'dan Ezidi konferansı

DTK'dan Ezidi konferansı

Türkiye'de ilk defa DTK'nın öncülüğünde düzenlenecek olan Ezidi konferansı öncesi açıklama yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “Ezidi halkı büyük katliamlar ve acılara maruz kaldı. Dünyanın dört bir tarafına dağılan Ezidi halkının tarihi, siyasi

A+A-

DTK İnanç Komisyonu'nun 17-18 Ekim'de düzenleyeceği Uluslararası Ezidi Konferansı öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Diyarbakır Milletvekili Tan, Ezidi halkının tarihi boyunca büyük katliamlara maruz kaldığını belirtti. Diyarbakır Milletvekili Altan Tan yaptığı açıklamada, 17-18 Ekim'de Sümerpark'ta düzenlenecek olan Ezidi Konferansı'na 100'ün üzerinde delegenin katılacağını belirtti.

Geçmişten bugüne kadar Ezidi halkının birçok acı yaşadığını söyleyen Tan, “Ezidi halkı büyük katliamlar ve acılara maruz kaldı. Dünyanın dört bir tarafına dağılan Ezidi halkının tarihi, siyasi ve ekonomik birçok sorunu var. Düzenlenecek olan konferansta bu sorunlara da çözüm aranacak” dedi.

Ezidi sanatçı Amede Göktaş ise yaptığı konuşmada, Ezidi halkının büyük bedeller ödediğini ifade ederek, “Biz bu topraklarda 73 katliam geçirmemize rağmen dinimizi, kültürümüzü, dilimizi muhafaza ettik, direndik. Bu topraklardan gidişimizin birçok sebebi var. Biz mi bu topraklara küstük bu topraklar mı bize? Bilmiyoruz. Biz bu topraklara ihanet etmedik. Biz tanrımızla da Kürtçe konuşuyoruz, tüm dualarımızı Kürtçe yapıyoruz” diye konuştu.

“Amed bize yüreğini açtı, bunun sevinci içindeyiz” diyen Göktaş, konferansın bu nedenle daha fazla önem taşıdığını söyledi. Belki de Amed'in ilk defa bu kadar Ezidi'yi konuk edeceğini söyleyen Göktaş, “Bu topraklar bizi kabul etti. Biz de bu toprakları kabul ettik. Bunun sevincini yaşıyoruz. Botan'dan Dicle'ye kadar bizim tarihimiz yatıyor” dedi.

365 EZİDİ KÖYÜNDEN GERİYE 6 EZİDİ KALDI

Bir zamanlar 365 Ezidi köyünün olduğu Diyarbakır'da bugün sadece 6 Ezidi'nin olduğuna dikkat çeken Göktaş, şu an dünyanın birçok yerinde Ezidilerin yapılacak olan konferansı “Hayır mı çıkacak ferman mı?” diyerek merakla beklediklerini ifade etti. Göktaş, son olarak konferansı kendileri için hayırlı bir kapı olarak nitelendirdi.