1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTK: Hevsel'in etrafında kenetlenelim
DTK: Hevsel'in etrafında kenetlenelim

DTK: Hevsel'in etrafında kenetlenelim

Bölgedeki doğal kaynaklara ve eko-sistemine yönelik saldırıların arttığını vurgulayan DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu, “Halkla birlikte bin yıllık geleneğe sahip olan Hevsel Bahçeleri etrafında kenetlenme” çağrısı yaptı.

A+A-
Hevsel bahçelerinde Dicle Üniversitesi ile Orman İşletme Müdürlüğü'nün ortak kararı ile yapılan doğa katliamına dikkat çeken DTK, ekoloji üzerindeki saldırılara karşı tüm duyarlı kesimleri direnişe davet etti.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu yaptığı yazılı açıklamada, Hevsel Bahçeleri'ndeki ağaç kesiminin sürdüğü ve bununla birlikte “güvenlik” gerekçesi ile yapılan baraj ve HES'ler ile bölgenin doğal dokusunun tahrip edilmek istendiğine dikkat çekti.
 
Açıklamada, “Son zamanlarda Amed başta olmak üzere bütün Kürdistan'da doğamıza saldırılar yoğunlaşmıştır. Amed'in Silvan ilçesinde Kaya gazı, Dicle Vadisi'nde 3 adet HES, kent ormanın bulunduğu bölgenin konut rezerv alanı ilan edilmesi, eski stadyum alanının AVM yapılmak istenmesi bunlara örnektir” denilerek, özellikle bu çalışmalara karşı doğadan ve toplumdan yana net bir tavır alacaklarına ve gereken tepkiyi ortaya koyacaklarını belirtti.
 
Hevsel Bahçeleri'ndeki doğa katliamın önüne geçmek amacıyla DÖÜ-DEF ve BDP Gençlik Meclisi'nin başlattığı eyleme destek verileceği belirtilen açıklamada, “Kürdistan'ın doğal kaynaklarına ve eko-sistemine yönelik saldırıları durdurmak için Amed halkıyla birlikte bin yıllık geleneğe sahip olan Hevsel Bahçeleri etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz” diye kaydedildi.

HABERE YORUM KAT