1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTK, HDP, DBP: Erdoğan, yeni bir katliam süreci başlattı
DTK, HDP, DBP: Erdoğan, yeni bir katliam süreci başlattı

DTK, HDP, DBP: Erdoğan, yeni bir katliam süreci başlattı

HDP, DBP ve DTK, Kandil'e hava saldırısı ve gözaltı operasyonlarını düzenledikleri ortak basın toplantısı ile protesto etti.

A+A-

Açıklamayı yapan DBP Diyarbakır Eşbaşkanı Ali Şimşek, hava saldırısı ile ateşkes sürecinin ortadan kaldırıldığını belirterek, “AKP ve Erdoğan, barbar İŞİD çeteleri ile mücadele adı altında Türkiye demokrasi güçlerine ve Kürt halkına karşı siyasi ve askeri soykırım operasyonlarına başlamış ve yeni katliamların gerçekleşmesini sağlayacak bir süreci başlatmıştır. Halkımız, bugünün savaş baronlarının da planlarını ve iktidar hayallerini mutlaka boşa çıkaracaktır” dedi.


PKK kamplarına yönelik hava saldırısı ve gözaltı operasyonları Diyarbakır'da HDP, DBP ve DTK öncülüğünde yapılan açıklama ile kınandı. DTK binası önünde bir araya gelen ve aralarında DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDP Diyarbakır milletvekillerinin de bulunduğu binlerce kişi, "Kirli savaşın güzergahı Kürdistan", "Katillerimizi tanıyoruz, hesap soracağız" pankartlarını taşıyarak, AKP aleyhine slogan attı. Açıklama yapan DBP Diyarbakır Eşbaşkanı Ali Şimşek, 2013 Newroz’unda Abdullah Öcalan’ın yoğun çabalarıyla başlatılan çözüm sürecinin bugün çok önemli bir dönemeci yaşadığını belirterek, "Dün gece T.C. Ordusunun, gerillanın medya savunma alanlarına yönelik başlattığı hava bombardımanı AKP’nin savaş konseptini devreye soktuğunu göstermektedir" dedi.


'Ateşkes süreci ortadan kaldırıldı'


Hava saldırısı ile ateşkes sürecinin ortadan kaldırıldığını ifade Şimşek, "açısından hayati önemde olan demokratik çözüm sürecinin bir sonucu olarak, halklarımız açısından çok kıymetli olan ateşkes süreci de medya savunma alanlarına dönük yapılan saldırıyla tamamen ortadan kaldırılmıştır. AKP hükümetinin barış sürecine yönelik oyalayıcı politikaları, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit koşullarının ağırlaştırılması, Rojava’ya yönelik politikaları ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt Halkına yönelik inkâr söylemleri 7 Haziran seçimlerinde halklarımızdan büyük bir ders almasına neden oldu. Halklarımızın 7 Haziran seçimlerinde ortaya koyduğu seçim sonucu tablosunu hazmedemeyen AKP ve Erdoğan savaş konseptini devreye sokarak yeniden seçime gitmenin hesaplarını yapmaktadır. Erdoğan ve AKP’nin savaşı derinleştirileceği kuşkusuzdur" dedi.


'Erdoğan, yeni bir katliam süreci başlattı'


Şimşek şöyle devam etti: "Dün gece gerillanın medya savunma alanlarına yönelik Edoğan ve AKP hükümetinin istem ve talimatlarıyla başlatılan bombalama ateşkes sürecini sonlandırmıştır. Kendi iktidarları için savaş çıkaran AKP ve Erdoğan, başlatmış oldukları savaşın yanı sıra partimize yönelik siyasi soykırım operasyonlarını da başlatmış bulunmaktadır. Yüzlerce il- ilçe yöneticimiz ve çalışanlarımız gözaltına alınmış durumdadır. 2009 KCK siyasi soykırım operasyonlarında olduğu gibi tarih tekerrür ettirilmeye çalışılmaktadır. 2009 yılı yerel seçimlerinde olduğu gibi 7 Haziran seçimlerinde de çok güçlü çıkan bir parti, bir başarı gerçekliğimiz söz konusudur.

Bütün bu operasyonlarla hedeflenen; gerilim yaratarak, savaş çıkartarak, siyasi rant elde etmektir  Erdoğan’ın ve AKP hükümetinin Dolmabahçe mutabakatına yönelik söylemleri tüm dünyanın gözleri önünde kendi imzaladıkları deklarasyonu dahi yok saymıştır. Mevcut hükümet ve Erdoğan bir kez daha bir savaş hükümeti olduğunu, her ne pahasına olursa olsun ülkede kaosu yaşatmayı hedeflediğini göstermiştir. AKP ve Erdoğan, barbar İŞİD çeteleri ile mücadele adı altında Türkiye demokrasi güçlerine ve Kürt halkına karşı siyasi ve askeri soykırım operasyonlarına başlamış ve yeni katliamların gerçekleşmesini sağlayacak  bir süreci başlatmıştır."


'Bizler Erdoğan ve Hükümete diyoruz ki...'


"Bizler Erdoğan ve Hükümete diyoruz ki" diyen Şimşek, "Tercih ettiğiniz yolu Çiller, Mehmet Ağarlar, Doğan Güreşler 40 yıl denedi, ancak bir sonuç alamadılar. Yürüttükleri kirli savaş politikalarıyla kendi sonlarını hazırladılar. Türkiye’yi de 40 yıl geri götürdüler. Bu gerçekliği görün artık. Kürt halkının meşru ve haklı mücadelesini barbar çete yapılanması İŞİD ile bir tutmayı bırakın. 40 yıllı aşan mücadelesinin meşruluğu bütün dünyada kanıtlanmış olan halkımızın haklı mücadelesi bütün bu savaş konseptleri ve akla hayale gelmeyen baskılara rağmen başarıya ulaşacaktır.

Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Geçmişte uluslararası güçlerinde yardımıyla devreye sokulan savaş konseptlerini boşa çıkarma deneyim ve kararlılığına sahip olan halkımız, bugünün savaş baronlarının da planlarını, ve iktidar hayallerini mutlaka boşa çıkaracaktır" dedi.


'Halkımızı bu tarihsel sorumluluğunun gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz'


Şimşek son olarak şunları ifade etti: "Bütün bu gelişmelerden de anlaşılacağı gibi artık AKP hükümetinden ve devletten herhangi bir adım atma beklentisi içerisinde olmayacağız. Halkımızın mücadele ve direniş geleneği böylesi süreçlerin boşa çıkartılmasında yegane dinamiktir. Bu temelde halkımızı demokratik tepkisini sürekli bir şekilde ortaya koyarak, savaş planlarını boşa çıkarmaya davet ediyoruz. Ölüm, gözyaşı ve acılarla dolu bir süreci engellemek hepimizin boyun borcu ve tarihsel sorumluluğudur. Halkımızı bu tarihsel sorumluluğunun gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler