1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTK: Erdoğan'ın açıklaması akıl ve vicdan tutulmasıdır
DTK: Erdoğan'ın açıklaması akıl ve vicdan tutulmasıdır

DTK: Erdoğan'ın açıklaması akıl ve vicdan tutulmasıdır

DTK, "Suça ortak olmuyoruz" açıklamaları nedeniyle hedef gösterilen akademisyenlere ilişkin yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada kullandığı kavramlar ve gösterdiği tepki tam bir akıl ve vicdan tutulmasıdır" vurgusu yapıldı.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), "Suça ortak olmuyoruz" bildirisi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hedef göstermesiyle linç edilen ve ölümle tehdit edilen akademisyenlere destek amacıyla yazılı açıklama yayınladı.

 

Türkiye demokrasisi ve halklarının faşizmin büyük baskısı altında nefes alamaz, konuşamaz, kendi geleceği ile ilgili konularda görüş belirtemez bir konuma getirilmek istendiğinin belirtildiği açıklamada, Kürt halkının meşru ve haklı taleplerini bastırmak için inkar ve imha siyaseti halkımıza karşı topyekun bir kirli savaşla en barbar bir biçimde sürdürüldüğüne işaret edildi.


Kürt sorununun çözümünün, sadece Kürt halkının değil, bütün Türkiye halklarının da ortak sorunu olduğu vurgulanarak, "Bu nedenle Türkiye'deki farklı siyasi partilerin, sivil toplum ve emek örgütlerinin, en başta da aydınların ve bilim insanlarının sorunu ve sorumluluğudur. Bilim insanlarının ortak bir sorunun çözümü için konuşmasından, söz söylemesinden, toplumsal vicdan ve ahlak gereği açıklama yapmasından, bilimsel çözümler ortaya koymasından daha doğal ve insani hiçbir şey yoktur" denildi.
 
'Demokrasi güçlerinin seslerini yükseltmeleri gerekiyor'


Diktatörlerin, toplumu sindirdikleri, susturdukları ve korkuttukları ölçüde kendi diktatörlüklerini sürdürebilir, gerçekleştirdikleri katliamları ulusal ve uluslararası kamuoyundan saklayabileceklerine dikkat çekilen açıklamada, "Türkiye'nin ve uluslararası camianın saygın bilim insanlarının ve akademisyenlerinin TC devletinin Kürt halkına karşı yürüttüğü topyekun savaşa ve katliamlara karşı insanlığın ve vicdanın sesi olmak sorumluluğunu ve Türkiye'nin demokratik geleceğinin tehdit altında olma gerçekliği karşısındaki tutumunu ve açıklamasını çok önemli ve anlamlı bulduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bu açıklama sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada kullandığı kavramlar ve gösterdiği tepki tam bir akıl ve vicdan tutulmasıdır.

 

Aynı zamanda nasıl bir Türkiye'yi hayal ettiğinin de açık itirafı olmuştur. Bu akıl tutulmasının ardından başta YÖK olmak üzere, bazı üniversitelerin başlattıkları soruşturmalar ve mafya babalarının yaptıkları açıklamalarda da görüldüğü gibi Türkiye'de hiç kimsenin düşüncelerini ifade etme başta olmak üzere, can, mal ve iş güvenliği kalmamıştır. Türkiye halklarının, demokrasi güçlerinin, akademisyenlerinin ve bilim insanlarının tam da bu nedenle seslerini yükseltmeleri, dayanışma içinde olmaları ve yürütülen bu inkar ve imha savaşına ve siyasetine karşı mücadeleyi yükseltmeleri gerekmektedir. Bunun dışında Türkiye'nin geleceğini ve demokrasisini kurtarmak mümkün değildir" ifadelerine yer verildi.
 
İstanbul katliamına kınama


İstanbul Dolmabahçe saldırısında yaşamını yitirenlere ilişkin yapılan açıklamada, Kürt halkına karşı sürdürülen düşmanca politika, her türlü çeteleşmenin IŞİD gibi cellatların türemesini sağladığı, halkların başına bela ettiği, yürüttüğü dış politikanın iflas etmesine neden olduğu vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler