1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTK barış için toplanıyor
DTK barış için toplanıyor

DTK barış için toplanıyor

Demokratik Toplum Kongresi, son günlerde yaşanan olaylara karşı Cumartesi günü olağanüstü toplanıyor.

A+A-

Toplantıda, barış için izlenebilecek yol ve yöntemler ile demokratik güçlerle nasıl bir iletişimde bulunabilineceğine dönük tartışmalar yürütülecek.
 
Son günlerde yaşana olaylar, hava operasyonlar, gözaltı ve tutuklamalara karşı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) olağanüstü toplanma kararı aldı.

DİHA’da yer alan habere göre, DTK eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak’ın çağrısı üzerine toplanma kararı alan DTK Genel Kurul üyeleri, 8 Ağustos Cumartesi günü saat 09.00’da, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda bir araya gelecek.  Toplantıya, bölge illerinde bulunan 501 delegenin tamamı katılacak.

Toplantıda, barış için izlenebilecek yol ve yöntemler ile demokratik güçlerle nasıl bir iletişimde bulunabilineceğine dönük tartışmalar yürütülecek. Toplantının sonucu ise bir tutum belgesi biçiminde sonrasında kamuoyuna deklere edilecek. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DTK Eşbaşkanlık Divanı Üyesi Hilmi Aydoğdu, ülkede yaşayan halkların, diktatörlüğün önüne geçebilmek için HDP’ye oy verdiğini, bu durumun da AKP’yi rahatsız ettiğini iddia etti.


‘Barış için izlenecek yollar tartışılacak’


AKP’nin sürekli adres olarak gösterdiği seçim sandıklarından çıkan sonucu hazmedemediği için savaş başlattığını ileri süren Aydoğdu, “HDP’ye parti kapatma, milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırma gibi hukuksuzluklarla saldıran AKP, aynı zamanda Kürt halkına da bir savaş başlattı. Eğer önüne geçilemezse bu savaş çok kanlı ve sonuçları tüm ülkeyi derinden etkileyecek bir savaş olacak.

DTK olarak bizler de bu telafisi olmayan savaşa karşı 3 ayda bir toplanan genel kurulumuzun olağanüstü toplanmasına karar verdik. Bu toplantıda devam eden süreç karşısında yapılabilecekler noktasında DTK’nin üstleneceği rol ve misyon konusunda tartışmalar yürütülecek. Bu savaşın önüne geçebilmek için bütün demokrasi güçleriyle nasıl bir paylaşım ve iletişim halinde olacağımıza dönük bir tartışma yürüteceğiz” dedi.


‘Barış vazgeçilemez bir sorumluluktur’


Savaşı durdurmanın temel yolunun toplumun örgütlü olmasından geçtiğini söyleyen Aydoğdu, “Bir toplum örgütlü değilse, toplumun bütün dinamikleri barış için harekete geçirilemiyorsa ve toplum dinamikleri savaş yürütücüleri üzerinde bir baskı gücü olamıyorsa sonuç almak da mümkün olmayacaktır” diye konuştu.


DTK’nin yüzlerce bileşeni olduğunu ve toplum dinamiklerini harekete geçirebilecek bir güce sahip olduğunu belirten Aydoğdu, “Bileşenlerimiz olan bütün kurumların bir eşgüdüm içerisinde hareket etmeye, ortak bir tutum sergilemeye ihtiyaç vardır. Eğer biz örgütlü hareket edebilirsek, bu örgütlü hareketliliği günlük sürece uyarlayabilirsek eminim ki toplumun adalet arayışlarını, demokratik reflekslerini en görünür şekilde ortaya koyabiliriz” ifadelerini kullandı.

Aydoğdu, DTK olarak toplumsal bilincin oluşması ve bu mesele için örgütlü mücadelenin yürütülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını da kaydetti. Aydoğdu, “Bu hiçbirimizin kaçamayacağı bir sorumluluktur. Olağanüstü toplantı kararının alınması sebebi de bu sorumluluğumuzun gereklerini yerine getirmektir” şeklinde konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler