1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTK 3. kadın buluşması
DTK 3. kadın buluşması

DTK 3. kadın buluşması

DİYARBAKIR- Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, "Artık geri dönülmez bir noktadayız. Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümünün fırsatının doğduğu bir dönemi yaşıyoruz" dedi.

A+A-
DTK'da düzenlenen 3. Kadın Buluşması'na katılan Tuğluk, bölgesel ölçekte Arap devrimleri süreci yaşanırken bir yandan da Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü konusunda imkanın yaratıldığını söyledi.
 
"İçinde bulunduğumuz tarihsel aralık da yeni koşulları ifade ediyor. Hem bölgesel hem ulusal hem de yerel düzeyde baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Bir yandan bölgesel ölçekte Arap devrimleri süreci yaşanırken bir yandan da sayın Öcalan'ın inisiyatifiyle başlayan süreç, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünü fırsatını imkanını yaratıyor" diyen Tuğluk, şöyle devam etti:
 
"Artık geri dönülmez bir noktadayız. Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümünün fırsatının doğduğu bir dönemi yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz süreç tarihi bir süreçtir ve büyük çapta gelişmeler söz konusudur. Her kesimin bu tarihsel sürecin bilincinde olarak pozisyon alması elzemdir. Kürt sorununda yeni bir dönemin kapısı açılmıştır."
 
Toplantıya katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak da kendisinin bundan sonra DTK'nın çalışmalarına daha sık katılarak aktif görev alacağını belirtti. 
 
Suriye'de Kürt bölgelerinde yaşanan çatışmalar ve IŞİD'in saldırılarının kınandığı toplantı, konuşmaların ardından basına kapalı devam etti.
 
 
Muhabir: Ensar Özdemir 
Yayınlayan: Nurten Aslan
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT