1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DT'den Diyarbakır'da Kürt destanı
DT'den Diyarbakır'da Kürt destanı

DT'den Diyarbakır'da Kürt destanı

Devlet Tiyatroları'nca düzenlenen Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali'nde Kürt destanı Çöl Fırtınaları- Selahaddin Eyyubi oyunu Diyarbakır'da sergilendi

A+A-

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, hükümetin başlattığı çözüm süreciyle birlikte Güneydoğu'da yaşamın her alanında başlayan normalleşme kültür-sanat alanına da yansıdı. Diyarbakır'daki 11. Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali'nde Kürt destanı Çöl Fırtınaları-Selahaddin Eyyubi sergilendi. Devlet Tiyatroları'nca (DT) düzenlenen "11. Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali"nin başlaması nedeniyle Yenişehir ilçesi Ofis semtinde önceki akşam bir araya gelen sanatçılar ve tiyatroseverler, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'ne kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Buradaki törende konuşan Vali Mustafa Cahit Kıraç,12 bin yıllık köklü tarihi boyunca çok sayıda sanatçı ve bilim adamı yetiştiren Diyarbakır'ın halen bölgenin cazibe merkezi olduğunu söyledi. Kültürel etkinliklere büyük önem verdiklerini kaydeden Kıraç, "Diyarbakır'da kültürü, sanatı, edebiyatı ve sinemayı konuşalım. Diyarbakır'ın çözüm süreciyle birlikte sanat ve kültürel manada gelişmişlik parametreleriyle tekrar eski günlerine özlemle döneceğini görüyoruz" dedi.

'HUZUR VAR'
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ise çözüm süreciyle bölgede huzur ve güven ortamının hâkim olduğunu ifade ederek, "Geldik ve gördük. Diyarbakır'da huzur var. Tiyatronun dili de barış dilidir. Herkesten ilgi ve katılım gördük. Kürt destanı olan Selahaddin Eyyübi oyunu 26 Nisan'a kadar burada oynanacak" ifadesini kullandı. Daha sonra festival kapsamında "Çöl Fırtınaları (Selahaddin Eyyubi)" oyunu Orhan Asena sahnesinde sergilendi. Festivalde İstanbul, Bursa, Diyarbakır, Sivas, Antalya, Konya, Adana, Van devlet tiyatroları ile Mersin Opera ve Balesi seçkin eserlerini sunacak.  

HABERE YORUM KAT