1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DSP Genel Başkanı Büyükşehirde
DSP Genel Başkanı Büyükşehirde

DSP Genel Başkanı Büyükşehirde

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve PM üyeleri, Eş Başkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

A+A-

Parti Meclisi (PM) toplantısına katılmak için Diyarbakır’a gelen Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal ve PM üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Aksakal, 13 Aralık’taki kurultayda parti genel başkanı seçildikten sonra ilk PM toplantısını Diyarbakır’da yapma kararı aldıklarını, bu kapsamda kente geldiklerini kaydetti. Aksakal, bölgede yaşanan olayların hiç kimseyi mutlu etmediğini belirterek, siyasetin gerçek mecrasından çıkarıldığını, toplumun sosyal yapısının karma karışık olduğunu, kimin solcu kimin sağcı olduğunun anlaşılamaz hale geldiğini söyledi.

Kışanak: Siyasi partiler özgür olmalı

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti  dile getiren Eş Başkan Gültan Kışanak, demokratik yaşamın vazgeçilmez dinamiklerinden birisinin siyasi partiler olduğunu söyledi. Siyasi partilerin ülke sorunlarına çözüm önerilerini özgürce tartışabilmeleri ve bunu halka ulaştırabilmelerinin demokratik hayatın vazgeçilmezleri olduğunu hatırlatan Kışanak, “Ne yazık ki içinde bulunduğumuz günlerde bu konularda da büyük sıkıntılar yaşadığımız bir dönem. Gerçek anlamda demokrasiye kurumlarıyla, ilkeleriyle ve evrensel hukuk normlarıyla sahip çıkabilecek siyasi partilere ve siyasi çalışmalara çok ihtiyacımız olan bir dönem. Sizden de bu doğrultuda bir gayret ve çaba umuyoruz.” dedi.

Anlı: Bu görüntüler bu ülkeye yakışmıyor

Eş Başkan Fırat Anlı ise, böylesi bir dönemde Diyarbakır’a gelmenin cesaret işi olduğunu belirterek, ülkenin bir parçasında, on binlerce kişinin yaşadığı yerlerde sokağa çıkma yasaklarının devam ettiğini ifade etti. Bu durum karşısında en üst düzeyde dayanışmanın olması gerektiğini kaydeden Anlı, “Bu dönemde bu duyarlılığı göstermiş olmanız anlamlıdır. Keşke diğer siyasi partilerimiz de, bu ülke adına kaygı duyanlar ve herkesin kendi kimliği ile yaşamasından yana olanlar, bugün beraber olabilselerdi, biz bunu değil daha iyi, daha demokratik bir ülkede nasıl yaşayabilirizi konuşuyor olacaktık. Bu görüntüler bu ülkeye yakışmıyor.” şeklinde konuştu.

Baskı ve hak ihlallerinin arttığını, bundan yerel yönetimler olarak kendilerinin de paylarını aldıklarına dikkat çeken Anlı, bir kısım medyanın kendileriyle ilgili inanılmaz gerçek dışı, başka bir amaca hizmet eden tutum içerisinde olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler