1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DSİ'den su tahliyesi uyarısı
DSİ'den su tahliyesi uyarısı

DSİ'den su tahliyesi uyarısı

DSİ, Dicle Barajı'nda yüz elli milyon metreküp suyun tahliye edileceğini ve tahliye işleminin yaklaşık 10 gün süreceğini bildirdi.

A+A-
Devlet Su İşleri (DSİ), Dicle Barajından su tahliyesi yapılacağını bildirdi. DSİ 10 gün sürecek su tahliyesinde sırasında can ve mal kayıpları yaşanmaması için uyarıda bulundu.
 
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 10. Bölge Müdürü Yunus Algın imzalı yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:
 
"Bölge Müdürlüğümüz denetiminde ve HMC Yapı San. Tic. Ltd. Şti.'nin yükleniminde yapımı devam eden "Diyarbakır-Ergani İçme Suyu İsale Hattı" işinde Dicle Barajı göl kıyısında yer alan Su Alma Yapısı ve Terfi Merkezi binalarının inşaatının temel alt kotu 702 m ve Dicle Barajı Rezervuar su seviyesinin hali hazırda su kotu 711 m civarında olduğundan inşaat açısından kazı ve temel çalışmalarına imkan vermek amacıyla 15 Eylül-15 Kasım 2014 tarihleri arasında Dicle Barajı rezervuar su kotunun 702 kotuna düşürülmesi gerekmektedir.
 
Ergani İlçesine sağlıklı içme suyu temin edilmesi amacıyla yapılacak tesislerin zamanında tamamlanması bakımından, barajda su seviyesinin 702 m kotuna düşürülmesi için barajdan yaklaşık 150 hm3 (Yüz elli milyon metreküp) su Eüaş tarafından enerji üretmek suretiyle Dicle Nehir yatağına bırakılacaktır. Bu işlem esnasında 2 türbin çalıştırılmak suretiyle 2 Ad.xl00 m3/s=200 m3/s (İkiyüz metreküp/saniye) su Dicle Nehrine bırakılacaktır.
 
Tahliye işlemi yaklaşık on (10) günde tamamlanacaktır. Bu çalışmalar esnasında; olası can ve mal kayıplarının oluşmaması ile sosyal ve hukuki sorunların yaşanmaması için vatandaşlarımızın konuya gerekli hassasiyet göstermeleri rica olunur"

HABERE YORUM KAT